Ekonomi Haberleri

    ‘Komisyonculuk biterse  küçük üretici de biter’

‘Komisyonculuk biterse küçük üretici de biter’

Antalya Ticaret Borsası’nın(ATB) düzenlediği “Yaş Meyve-Sebze Sektörü Sezona Başlarken” başlıklı sektörel analiz toplantısında konuşan Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı, Cumhurbaşkanlığı’na sunulan Hal Yasası’ nda komisyonculuğun kaldırılmasının söz konusu olduğunu belirterek, “Komisyonculuk biterse küçük üretici de biter” dedi..

Oku
Çiftçi tarıma küstü

Çiftçi tarıma küstü

Araştırmacı Yusuf Bölük, artan maliyetler karşısında zarar eden ve ürününü ekemez hale gelen Türk çiftçisinin tarıma küstüğünü ve yavaş yavaş toprağını kaybetmeye başladığını söyledi.

Oku
Büyükşehir’de bütçe yine açık!

Büyükşehir’de bütçe yine açık!

İller Bankası’nın en borçlu 5. belediyesi olduğu iddia edilen Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2019 bütçesi de borçlanma ve satış üzerine kuruldu. Bugün yapılacak olan mecliste görüşülecek bütçe teklifine göre 3 milyar 410 milyon TL’lik bütçe öngörülüyor, bütçe gelirleri 522 milyon 950 milyon TL açık verirken açığın borçlanmayla kapatılması öngörülüyor.

Oku
Kilosu, otomobilden üç kat daha değerli

Kilosu, otomobilden üç kat daha değerli

Dünyanın en önemli üç ultra lüks yat yapım merkezinden biri olan Antalya Serbest Bölge'de denize indirilen yat sayısı, bu yıl Ekim ayı sonu itibariyle tamamlanan 15 yatla birlikte 381'e yükseldi. Antalya Serbest Bölge İşadamları Derneği (ASBİAD) Başkanı Emre Sandan, bir otomobilin kilosundan 16- 17 dolar gelir sağlanırken, süper yatın kilosundan 48 dolar gelir elde edildiğini belirtti.

Oku
   “Antalya’yı birlikte yönetiyoruz”

“Antalya’yı birlikte yönetiyoruz”

Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği (AESOB) işbirliği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Esnaf Çalıştayı Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde yapıldı. Esnafın, sorun, talep ve önerilerinin ele alındığı çalıştayda, AESOB’a bağlı 75 odadan başkanlar, genel sekreterler ve yönetim kurulu üyeleri belediye bürokratları ile buluşarak, görüşlerini bire bir iletme imkanı buldu. 3. Esnaf Çalıştayı’nın açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, oda başkanları, esnaf odaları temsilcileri, belediye bürokratları katıldı.

Oku
Domates para etmeyince  ejder meyvesine yöneldi

Domates para etmeyince ejder meyvesine yöneldi

Antalyalı çiftçi Hüseyin Üzer (47), yıllarca ektiği domates ve biberden para kazanamayınca tropikal bir tür olan 'ejder meyvesi' (pitaya) dikmeye karar verdi. Yakınlarının 'Boşver, sen bu işten para kazanamazsın, vazgeç' demesine rağmen Üzer, sezonda 30 bin TL kazanmayı hedefliyor.

Oku
E-Ticaret devleri Antalya’da buluşuyor

E-Ticaret devleri Antalya’da buluşuyor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Avrupa Birliği (AB) işbirliğinde hayata geçirilen “E-ticarete İlk Adım Programı” 20 Kasım Salı günü start alıyor. “AB Dijital Tek Pazar Stratejisi”nin yaygınlığının her geçen gün arttığı bu dönemde gerçekleştirilecek etkinlikler ile Antalya’da E-Ticaret’in gelişmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Oku
   “Ek zam istiyoruz”

“Ek zam istiyoruz”

Büro Emekçileri Sendikası(BES)üyeleri, Antalya ile birlikte eş zamanlı olarak maaş gününü ekonomik kriz koşullarında eylemle karşılayıp, ek zam talebinde bulundu.

Oku
‘Hindi Platformu’ndan Pakdemirli’ye destek

‘Hindi Platformu’ndan Pakdemirli’ye destek

Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli’nin, “Türkiye’nin toplam protein üretiminde eksiği yok. Et yerine balık, tavuk, hindi yesek bu iş çözülecek” şeklindeki çağrısına Hindi Platformu’ndan destek geldi. AOSB Başkanı Bahar, “Bakan’ın çağrısını destekliyoruz. Bu hem sağlığımız açısından hem de dışa bağımlılığımızın azaltılması ve yerli üreticinin desteklenmesi adına oldukça önemlidir” dedi.

Oku
‘Gururlu bir hayat yaşayın’

‘Gururlu bir hayat yaşayın’

ANSİAD’ın konuğu olan AKUT Onursal Başkanı Nasuh sMahruki, “Gururlu bir hayat yaşamanın ve muhteşem anılar biriktirmenin en güzel tarafı anılarınızı geri çağırdığınızda aynı gururu, aynı heyecanı ve aynı mutluluğu tekrar yaşayabilmektir. Hayatınız en büyük maceranız olsun” dedi.

Oku