Ekonomi Haberleri

Teknolojik dönüşümde işbirliği yapılacak

Teknolojik dönüşümde işbirliği yapılacak

Antalya Organize Sanayi Bölge (OSB) Teknoloji Geliştirme Bölgesi İşletim A.Ş. ile Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi (Akdeniz TTO) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Oku
 Antalya'dan 7 firma

Antalya'dan 7 firma

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde oluşturulan 'TOBB Türkiye 100- Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi' listesinde Antalya'nın 7 firma ile İstanbul ve Ankara'nın ardından üçüncü sırada yer aldığını açıkladı.

Oku
İnşaat sektörü zorda !..

İnşaat sektörü zorda !..

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Atılgan Sert, inşaat sektörünün durma noktasına geldiğini belirterek, sektörün önünün açılması için çözüm yollarını öneren raporun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulacağını söyledi..

Oku
Ekmekte zamlı dönem başladı

Ekmekte zamlı dönem başladı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Nisan ayı meclis toplantısında onaylanan ekmeğe zam kararı, 15 Mayıs itibarıyla uygulanmaya başladı. Katkısız ekmek endüstriyel üretim 240 gram 1.5 TL, geçen yıl 2.25 TL olan Ramazan pidesi ise 300 gram 3 TL'den satılıyor. Ancak bazı fırınlar pide fiyatını düşük tutmaya devam ediyor.

Oku
Reform beklerken  seçim yapmak kaygı verici

Reform beklerken seçim yapmak kaygı verici

Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) Başkanı Abdullah Erdoğan, kapsamlı bir ekonomik ve demokratik reform gündemine odaklanılması gereken bir dönemde tekrar seçim ortamına dönmenin kaygı verici olduğunu söyledi.

Oku
Artık seçim ortamından  çıkmak durumundayız

Artık seçim ortamından çıkmak durumundayız

Antalya Organize Sanayi bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar, ülkenin seçim ortamına girdiği dönemde sanayi, yatırım ve istihdamın bundan negatif etkilendiğini belirterek, “Artık bir an evvel seçim atmosferinden çıkarak yapısal reformları gündemimize almak zorundayız” dedi.

Oku
Seçim atmosferinden  acilen çıkmamız lazım

Seçim atmosferinden acilen çıkmamız lazım

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ülkenin yeniden seçim atmosferine girmesinin ekonomiyi kötü etkilediğini belirterek, “Hiç kimse dövizin nerede duracağını bilemediği için yatırım yapmaya cesaret edemiyor. Ülkenin seçim atmosferinden acilen çıkması lazım” dedi.

Oku
Alternatif pazarlarda işler tıkırında

Alternatif pazarlarda işler tıkırında

Batı Akdeniz ihracatının alternatif pazarlarında rekor artış yaşandı. Özbekistan’a gerçekleşen ihracat, yüzde 55,5 artış ile 37 milyon 200 bin 683 dolara ulaştı. Ayrıca, İspanya’ya yüzde 116 oranında artışla 25 milyon 687 bin 912 dolar, İtalya’ya yüzde 92 oranında artışla 22 milyon 627 bin 828 dolar, Türkmenistan’a yüzde 212,2 artışla 17 milyon 607 bin 653 dolar ihracat yapıldı.

Oku
Domates yine zirvede

Domates yine zirvede

BATI Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) verilerine göre, dört aylık toplam ihracat 621 milyon 818 bin dolar olurken, ihracatın lideri, ürün bazında yüzde 13 düşüş yaşamasına rağmen 61.5 milyon dolarla domates oldu. İkinci sırada ise 59.9 milyon dolarla yüzde 11 düşüş yaşayan mermer ham plaka bulunuyor.

Oku
Enflasyonda düşüş kolay olmayacak

Enflasyonda düşüş kolay olmayacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren ATB ve BAGEV Başkanı Ali Çandır, önümüzdeki dönem enflasyonda beklenen düşüşün çok kolay olmayacağını vurguladı. Çandır, faiz oranlarında beklenen indirimler konusunda da zorlanacağımızı söyledi.

Oku