Kadın Haberleri

‘‘Öldürülen kadınların hesabını soracağız’’

‘‘Öldürülen kadınların hesabını soracağız’’

Antalya Kadın Platformu, 22 Haziran Çarşamba günü saat 19.00’da Pınar Gültekin’i vahşice katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının, haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla düşürülmesini protesto için Attalos Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Antalya Kadın Platformu adına basın açıklamasını Kadriye Tuğcu yaptı.

Oku
“Vazgeçeceğiz sanmayın”

“Vazgeçeceğiz sanmayın”

Sol Parti Antalya İl Başkanlığı, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için basın açıklaması gerçekleştirdi. Partide gerçekleşen toplantıda Sol Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın, 7 Haziran Salı günü saat 09.00’da dava için Danıştay’da olacaklarını belirtti.

Oku
TKDF’den Erdoğan’a suç duyuru

TKDF’den Erdoğan’a suç duyuru

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Direnişi'ne katılan milyonlarca vatandaşa yönelik “Çürük ve sürtük” diyerek hakaret etmesine sert tepki gösterdi. Başkan Güllü, “Cumhurbaşkanı'nın halka yönelik sarf ettiği bu sözler ülke demokrasisinde kara bir leke olarak anılacaktır” dedi.

Oku
Büfe - WC yaptırılacak

Büfe - WC yaptırılacak

Basın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan.gov.tr'de yer alan ilana göre, Manavgat Belediye Başkanlığı, büfe - WC yaptırılacağını duyurdu

Oku
137 günde 139 kadın katledildi

137 günde 139 kadın katledildi

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuk Komisyonu (TÜBAKKOM) Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde işkence edilerek katledilen ve çöp toplama alanına atılan Sakine Kültür için tepki açıklaması yayınlandı. Açıklamada, “Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her gün katlanarak artmakta olan bir toplumsal yara halini almış, 2022 yılının başından bugüne kadar, 137 günde, toplam 139 kadın katledilmiştir” denildi.

Oku
Savaş ve göçün  ortasında KADIN!

Savaş ve göçün ortasında KADIN!

Akdeniz Üniversitesi’nde Savaş, Kadın ve Göç Paneli ile ANSAN Göçmen Kadın Sanatçıları Resim Sergisi gerçekleştirildi. Akdeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Natalia Karaca savaşın kadınlar üzerine etkisini anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

Oku
TÜKD’de Güler dönemi

TÜKD’de Güler dönemi

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Genel Kurulu 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü İstanbul’da Elite World Hotel’de yapıldı.

Oku
“Yaşasın İstanbul Sözleşmesi”

“Yaşasın İstanbul Sözleşmesi”

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), “İstanbul Sözleşmesi 11 Yaşında” başlıklı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya “Cadı avlarıyla yakılan kadınlardan, Danıştay'ı 'İstanbul Sözleşmesi' savunmalarıyla dolduran kadınlara...” diye başlayan EŞİK, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bugün 11 Mayıs. 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya açılan ve Türkiye tarafından ilk imzacı olarak imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nin 11'inci yıl dönümünde, 'Nice Yaşlara' diyoruz. Küresel mücadelemizin en büyük eseri sayılabilecek bir sözleşme, enternasyonal bir başyapıt; İstanbul Sözleşmesi çok yaşasın!”

Oku
Üreten kadınlar festivalde buluşuyor

Üreten kadınlar festivalde buluşuyor

Kepez Belediyesi’nin düzenlediği ‘Antalya Kadın Kooperatifleri Festivali’nin bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilecek. Festival, kooperatifçilik çatısı altında emeğini birleştiren Türkiye’nin girişimci kadınlarını Dokumapark’ta buluşturacak.

Oku
Azra Gülendam'ın katil zanlısına ceza talebi

Azra Gülendam'ın katil zanlısına ceza talebi

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu'nu öldürüp cesedini 13 parçaya ayıran zanlının 'cinsel saldırı ve nitelikli kasten öldürmeden' ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın dördüncü duruşması görüldü.

Oku