30 Ağustos zaferi

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  30 Ağustos 2021 /   553 Okunma

  30 Ağustos zaferi

  İşte yine büyük zaferi kutluyoruz. Başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu zaferde, gazi olmuş, şehit düşmüş bütün komutanlarımızı ve askerlerimizi bir kez daha, saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Çünkü yenilmiş, yıkılmış ve işgal edilmiş bir imparatorluktan, yepyeni bir devlet yaratacak güç ve cesarete sahip ordumuzla onlar, en umutsuz durumdan, umutlu bir gelecek yarattılar hepimiz için. Bugün bir ülkemiz varsa, özgür ve bağımsızsak, bunu onlara borçluyuz!

   

  1919 yılında ‘Birinci Dünya Savaşı’ndan İtilaf devletlerine yenilerek çıkan ve Mondros Ateşkes Antlaşması yapan Osmanlı Devleti, çeşitli bahanelerle bu devletler tarafından işgal edildi!

   

  O işgal günlerinde İtilaf donanması İstanbul’a, Fransızlar Adana’ya, İngilizler, Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon’a, İtalyanlar, Antalya ve Anadolu’nun güneybatısına yerleştiler!

   

  15 Mayıs 1919’ da İtilaf Devletleri’nin izniyle Yunan Ordusu İzmir’e çıktı!

   

  İşte bu umutsuz durumda “Ya istiklal ya ölüm!” Diyerek büyük Türk ulusunu harekete geçiren Büyük Önder Atatürk, 26 Ağustos’ta topçu ateşiyle, bir şafak vakti, Afyonkarahisar Kocatepe’den düşmana saldırıyı başlattı! 30 Ağustos’a kadar süren Zafer harekatı; “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” Emrinden sonra büyük önderin; 9 Eylül’de İzmir’de Yunan ordusunu denize döken ordumuzun zaferiyle bitti!

   

  Bu zaferden sonra bütün işgal orduları, ülkemizi terk etmek zorunda kaldılar! Bu zafer, bütün mazlum uluslara, emperyalizmle mücadele etme gücü verdi, özgürlükleri için esin kaynağı oldu! Bu zaferle padişahlık ve kulluk dönemi bitti. Millet olmanın, eşit vatandaşlar olmanın, cumhuriyet olmanın ve dünyadaki hür ve uygar uluslardan biri olmanın bilincine vardık! Şimdi görevimiz, bize bırakılan ve kanla sulanan bu toprakları, bu ülkeyi korumak ve sonsuza dek yaşatmaktır! Bunu çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras olarak düşünmeliyiz! Zafer Bayramı kutlu olsun! Nice bayramlara…


Yorum Yap