Açlık Korkusu!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  11 Ekim 2021 /   378 Okunma

  Açlık Korkusu!

  Yalnızca insanların değil, bütün canlıların ortak korkusudur, “açlık” korkusu! İçgüdüseldir! En alttakilerin, yaşayarak edindikleri en acı tecrübedir! İşsiz, yoksul, yoksun ve yetersiz kalmışların; sonunda aç, evsiz ve sokakları mesken edinmiş halleri, herkesin, hepimizin kabusudur!

   

  Çevrenize bir bakın! Giderek çoğalıyorlar! Sokaklarda yatıyorlar, açlar ve sistem dışına itilmişler! Beslenme, barınma, sağlık, eğitim gibi, sistemde var olan hiçbir şeyde yok onlar! Görülmüyorlar, hatta kimse onlara bakmaya dayanamıyor! Sanki hiç var olmamışlar gibi, herkesin başını öte yana çevirdiği, ama hep ortalık yerde, gözümüzün önünde olan insanlar onlar! “Gelecekte, ya onlar gibi olursak!” Korkusu, ucuz iş gücü olarak çalışmaya razı ediyor insanları! Böyle sömürülüyor insan emeği!

   

  Dünyadaki açlığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmak misyonu ile çalışan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl “Dünya Gıda Günü” olarak kutlanıyor! 2021 yılında Dünya Gıda Günü için;

   

  “Attığımız adımlar geleceğimizdir. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşam” teması belirlendi.

   

  Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Dünya Gıda Günü dolayısıyla, dünyanın birçok yerinde farklı etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerde, dünyadaki açlık problemlerine işaret edilerek, adaletsiz gıda paylaşımı, tarımsal üretimin önemi, gıda üretimi ve tüketimi ile gıda güvenliği ve dengeli beslenme konuları irdelenecek! Ayrıca dünyada giderek azalan su kaynaklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında da bilgi paylaşımı yapılacak. Tarım ve gıda sistemlerimizde; kimseyi geride bırakmadan, ucuz, güvenli ve sağlıklı gıdaya erişim için, yapılması gerekenler ile bu konuda farkındalık yaratacak çalışmalar, dünyadaki yoksullar ve açlıkla boğuşanlar için umut olur belki! Ama yine de bu bir sistem sorunu. Daha adil ve daha uygar bir dünya düzeni yaratılmalı ve o düzende; aç, açık, çaresiz ve sistem dışına itilmiş insanlar olmamalı!


Yorum Yap