Anlayan beri gelsin!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  23 Aralık 2021 /   1176 Okunma

  Anlayan beri gelsin!

  Ekonomimiz konusundaki açıklamalar, hiç tutarlı değil! Ben olanı biteni anlamakta zorlanıyorum! Önce neden ekonomi bu kadar sıkıntılı sorusu gündemdeydi. Sorumlu arandığında;


  _ Bizimle uğraşan bir “üst akıl” olduğunu,


  _ İlaveten ekonomimizi batırmaya çalışan “dış minnaklar!” ve onlarla işbirliği yaptığı söylenen “iç minnaklar!” bulunduğunu, ( mihrak sözcüğü sevimsiz olduğu için, sevimli olsun diye minnak olarak kullandım. )


  _ “Faiz lobisi” denilen görünmez bir güruhun, ekonomimizi mahvettiğini,


  _ Üstüne üstlük bu halimizle bile, bizi kıskanan haset ve fesat bir “ Almanya” ile uğraştığımızı öğrendik!


  _ İsmi cismi belli olmayan bu görünmez düşmanlara karşı, adeta savaş ilan ettik! Bu ekonomik savaşı, olmayan paramızı harcayarak, borç bulduklarımızı da cömertçe dağıtarak sürdürdük!

   

  Sonra çeşit çeşit ekonomik modeller gündeme geldi! Çin modeli, Kore modeli, Yerli ve Milli Türk modeli vb.derken, aslında bir model olup olmadığını merak eden ekonomistler oldu! Sonuçta ekonomik savaş ilan ettik onlara ama, hala “üst akıl”, “ dış minnaklar”, “ iç minnaklar” ve “ faiz lobisi” kim, bilmiyoruz! Bilmediğimiz düşmanlara ilan edilen bu savaşın; “ Yel değirmenlerine karşı savaşan Don Kişot’u” gibi olduk!

   

  Bu ekonomik savaşta, bize; “idare edin, gerekirse simit yiyin, fedakar olun!” dediler fakat; Sayıştay raporlarıyla duyduk ki; açılmayan yol için, müteahhite para ödenmiş! Yani anlayacağınız; bazıları fedakarlıktan muaf tutulmuş! Bu arada dolar çok yükselince, bir anda alınan kararlarla ve “ faiz karşıtlığına” rağmen, “ örtülü faiz” le, dolar fiyatı düşürülürken, birileri bu karardan önce, ne olacağını bilmişler gibi, dolar satmışlar! İstiareye yatmış olmalılar! Zira bu isabetli kararlarıyla, epeyce zengin oldukları söyleniyor! Bilmem, ben televizyonlardaki haberlerin yalancısıyım!

   

  Dolar düştü ama zamlar düşmedi! Ekonomistlere göre; Türk Lirası mevduatına ödenecek “örtülü faiz” de yine bizim cebimizden çıkacakmış! O, kur farkını ödemeyi, zamlar ve vergilerle biz yapacakmışız! Aynı ekonomistler; enflasyonla ezileceğimizi söylüyorlar! Bu yükü uzun süre taşıyamadıklarında da, belki para basılacak diyen ekonomistler, enflasyonun daha da azabileceğini anlatıyorlar televizyonlarda! Kafanız karıştı değil mi? Valla benim de öyle!

   

  “Anlayan beri gelsin!” diyeceğim ama, anlayan da yok!

   

  Zaten anlamak için, ekonomist olmaya da gerek yok! Her alışverişte cebimizdeki para hızla eriyor! Geleceğimizi öngöremiyoruz, bu da hepimizi korkutuyor!

   


Yorum Yap