Ar damarı çatlamış!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  3 Haziran 2022 /   741 Okunma

  Ar damarı çatlamış!


  Eskiler söylerdi bu sözü; utanması, arlanması kalmamış, arsız yüzsüz tipler için. “ Bunun ar damarı çatlamış! “ diye teşhis koydular mı birine, herkes ondan uzak dururdu! Şimdilerde sayıları arttı onların. Hatta pek makbuller günümüzde!

   

  Bir nevi salgın gibi sürekli çoğalıyorlar! Bence Covid 19’ dan daha yaygın ve daha bulaşıcı hale geldi bu iş! Üstelik ar damarı çatlamış birinin iyileşme şansı da yok maalesef! Çünkü ne yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin, hiç bir şey değişmiyor, düzelmiyor! Bir nevi duvara söylemiş gibi oluyorsunuz!

   

  Siz şimdi belirtilerini de merak ediyorsunuzdur bunun eminim. Teşhisi koymak için doktor olmaya filan gerek yok! Biraz ahlak ve etik bilginiz varsa, ar damarı çatlamışları hemen anlarsınız! Çünkü onlarda ahlak ve etiğin zerresi yoktur! Utanma, arlanma, vicdan, dürüstlük hiç yoktur!

   

  Bir gün küfrettiklerine ertesi gün, iltifat edebilirler! Bugün söylediklerini, yarın inkar edebilirler! Kıvraktırlar, dönektirler! Çıkarları gereği, eğilip bükülebilirler! Her daim güçlü olanın yanında yer alırlar! Ama güçten düşene de ilk tekmeyi onlar atar! Güvenilmez, yanar döner tiplerdir! Hepsinin bir fiyatı vardır! Kimi pahalıya satar kendini, kimi de çok ucuza!

   

  Onlar yaptıklarını, ettiklerini, söylediklerini, hırsızlıklarını, arsızlıklarını, kötülüklerini, zalimliklerini, inkar ederek ve toplumun balık hafızasına güvenerek, unutturduklarını sanırlar ama, bu dijital çağda, her şey kayıt altına alındığı için, isteseler bile, kimse hiç bir şeyi unutmaz! Bilgisayar çağında herşey hatırlatılır ne yazık ki!

   

  Ar damarı çatlamış insanlar her gruptan her meslekten vardır ve bir ülke için en tehlikelisi, bu insanların çoğalıp, ülkeyi felakete sürüklemesidir!

   

  Bakın bu konuda Fuzuli ne demiş:

   

  “ İnsanın ar damarı ne zaman çatlar biliyor musun? Birinin gözyaşına sebep olduğu halde, sanki hiç bir şey yokmuş gibi davranmaya başladığında.”

   

  Yine bu konuda Mevlana’nın sözü de güzel bence;

   

  “ Bozuk olunca maya;

  Ne ar tanır ne de haya.”

   

  Bir Mehmet Akif Ersoy şiiri, sanki konunun özeti gibi;

   

  HAYA PERDESİ

  Haya sıyrılmış inmiş,

  Öyle yüzsüzlük ki, her yerde.

  Ne çirkin yüzler örtermiş

  Meğer bir incecik perde.”

   

  Büyük şairin de dediği gibi, ar damarı çatlamış, haya perdesi yırtılmış, edep, ahlak, etik ve terbiyeden uzak insanların şerrinden ve çirkefliklerinden, toplumu korumak gerek! Yoksa insani değerlerimizi kaybedeceğiz!


Yorum Yap