ASIL ENGEL SEVGİSİZLİKTİR!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  9 Mayıs 2019 /   2316 Okunma

  ASIL ENGEL SEVGİSİZLİKTİR!

  Yarın “Engelliler Haftası” başlıyor. Her yıl Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında kutlanan “Engelliler Haftası” bizim ülkemizde de kutlanıyor. Bu hafta içinde engellilerin sorunları ve bu sorunların çözümleri konuşulurken, toplumda da onlarla empati kurulması sağlanıyor.

  Peki nedir engelliliğin tanımı: “ Engellilik, doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu, bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uymama olarak tanımlanmaktadır. “ Ama bana soracak olursanız asıl engellilik sevgisizliktir. Sevgisizlikten mustarip insanların da uyumlu olması imkansızdır.

  Hayatın her alanında var olması gereken engelliler için yaşamın kolaylaştırılması, hepimizin, herkesin görevidir. Bu yüzden de ülkemizde farkındalık oluşturmak ve engellilerle empati kurabilmek için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Sakatları Koruma Milli Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen etkinliklerin yanı sıra, belediyeler de bu konuda güzel çalışmalar yapıyorlar. Sözgelişi Antalya Muratpaşa Belediye’ sinin Engelli Parkı, bu etkinliklerde göz dolduruyor. Orada engelli çocukların yüzündeki mutluluğu görebilirsiniz. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ la o çocukların sevgi dolu iletişimini yakından izlediğim için yazıyorum. Bu tür yerlerin çoğaltılması lazım. Çünkü büyük bir ihtiyacı karşılıyor. Ben Ümit Uysal’ın, Gerontoloji Profesörü İsmail Tufan hocanın Alzaimer hastaları için açtığı “ Mavi Ev” projesinin benzerini, yine işin uzmanı Prof. İsmail Tufan’ın rehberliğinde, Muratpaşa ilçesinde de açmasını bekliyorum. Bu yaşlıların ve onların bakımını yapan ailelerin de yaşamlarını kolaylaştıracak ve onlara nefes aldıracak bir proje olur. İnsan odaklı hizmetler için belediyelerimizden beklentilerimiz çok fazla.

  Engelliler Haftası etkinlik programında; “10 Mayıs Sakatlar Haftasının açılışı, 11 Mayıs Görmeyenler günü, 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Kusurluları günü, 13 Mayıs Ortopedik Sakatlar günü, 14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Özürlüler günü, 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü, 16 Mayıs Sakatlar Haftasına Genel Bakış” olarak etkinlikler yapılıyor.

  Hangi engele sahip olursa olsun engelli bireylerin tümü özel eğitim almalıdır. Engellilere yönelik “özel eğitim”; çağdaş eğitim anlayışının olmazsa olmazıdır. Yine engelli bireylerin yaşam alanları düzenlenmeli, hayatın her alanında kolayca var olabilmeleri sağlanmalıdır. Engelliler için iş olanakları sağlanmalı ve hayatlarını sürdürebilmeleri için gereken her şey yapılmalıdır. Medeni bir ülkede her yurttaş gibi, engellilerinde yaşam hakları, eğitim hakları, sağlık hakları güvence altına alınmalıdır. Hem unutmayalım, herkes bir gün engelli olabilir. Bu konuda empati kurabilirsek, engellilerin sorunlarını anlamamız daha kolay olur. Onların sorunlarını çözmek, saygılı ve sevgi dolu bir iletişim kurmak insan olarak hepimizin görevi olmalıdır. Bunun için kafamızdaki engelleri kaldırmamız yeterli olacaktır. Asıl engel “sevgisizliktir!” Eğer içiniz sevgi doluysa, engelleri aşmak kimse için zor olmaz!

   


Yorum Yap