BAYRAM SONRASI SÖYLEŞİSİ

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  13 Haziran 2019 /   2111 Okunma

  BAYRAM SONRASI SÖYLEŞİSİ

  Bir Bayramı daha geride bıraktık. Kim bilir kaç bayram bıraktık geride. Dönüp dönüp eski bayramların özlemini dile getirirdi büyüklerimiz. Şimdi de bizler özlüyoruz eski bayramların bereketini, sadeliğini, güzelliğini ve içtenliğini. Bayramlar aslında ailelerin, yakınların ve dostların bir araya geldiği, yardımlaşmanın ve paylaşmanın güzelliğinin yaşandığı günlerdi eskiden. Şimdilerde ise, tatil programlarının yapıldığı, gezme ve dinlenme odaklı günlermiş gibi değerlendiriliyor. Çoğu insan için her şeyin çok pahalı olduğu bir ortamda, geleneksel bayram alışverişleri de ağız tadıyla yapılamıyor. Ama yine de bayramlar iyimser, umutlu ve mutlu olmamızı sağlayan günler aslında.

   

  Bana gelen bayram mesajları arasında çok sevgili arkadaşım Neşe’nin gönderdiği mesajı sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim. Ben çok sevdim. Umarım siz de beğenirsiniz:

  “ Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan.../ Görmenin nasıl bir bayram olduğunu karanlık öğretir; sevmeninkini yalnızlık.../ Sızlamayan her organ, hele de burun direği bayramdır. / Bayramdır, elden ayaktan düşmemek, zihinden önce bedeni kaybetmemek, kurda kuşa yem olmayıp “ çok şükür bu günü de gördük” diyebilmek.../ Sevdiklerinle geçen her günün bayramdır. Her gününüz bayram olsun...”

   

  Ne güzel değil mi? Hayatta mutlu olmak için ne çok sebebimiz var. Mutlulukları sonraki günlere ertelememek, her günü ve her anı değerlendirmek, sevdiklerimizin kıymetini bilmek ve bütün günleri bayrama çevirmek aslında bizim elimizde. İnanın bu o kadar da zor değil. Yeter ki isteyelim.

   

  Bayramda çevremizi gezdik, ne yazık ki doğal güzellikleri görürken çevre kirliliğine de şahit olduk. Denizlerden çıkartılan çöpler ve eşyalar hepimizi dehşete düşürdü. Pazarlarımızdaki sebze ve meyvelerin pahalılığı ve tarımın ülkemizde verimli bir biçimde yapılmaması, çiftçilerin yeterince desteklenmediklerinden şikayet ederek çiftçiliği bırakması, yurt dışından ithal edilen ürünlerin ülkemizde alıcı bulması insanı üzüyor. Sularımızı, tarım alanlarımızı korumak, doğal güzelliklerimizi ve çevremizi kirletmemek ve çiftçiliği destekleyerek yerel ürünlere dönmek hepimizin görevi olmalı. Bu bayram en azından bunlar üzerine düşünmeyi öğretti bana. Nice güzel bayramlara erişmek dileğiyle...


Yorum Yap