Bizi de elektrik çarptı!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  17 Ocak 2022 /   832 Okunma

  Bizi de elektrik çarptı!


  “Bizi de” diyorum, çünkü çarpılmayan yok gibi! Yani fena halde çarpıldık! Gelen elektrik faturamı görünce, herkes gibi ben de şaşırdım ve öfkelendim! Üstelik benim faturaya gelen katlamalı hesap da, Aralık ayından başlamış gözüküyor! Oysa zamlı hesaplamalar Ocak ayından başlayacaktı! Bizim faturada ilk endeks 09.12.2021’ de, son endeks ise 12. 01. 2022’de. Ve bizim evin elektrik faturası tutarı: 845.420 TL.

   

  Bir an için “Ben fabrika mı işletiyorum acaba?” diye şüpheye düştüm. Daha geçen gün yazdığım köşe yazısında ( Enerji tasarrufunda birinciyiz! ) başlığıyla bu konuda ailecek nasıl cimri davrandığımızı da belirtmiştim! Bizim aile zaten 3 kişi. Eşim de sabah çıkıp işe gidiyor, akşam geliyor. Evde annem ve ben tek odada, klima yakıyoruz. Hatta çoğu kez oda güneş aldığı için yakmıyoruz. Her evdeki gibi buzdolabı ve televizyon çalışıyor! Bulaşık makinası ve çamaşır makinası sadece belirli aralıklarla çalışıyor! Yani, her evde dikkat edildiği gibi dikkat ediyoruz ama demek ki; ne yaparsak yapalım, bizler daha maaş farklarını bile almadan, bu fahiş elektrik faturalarını ödemeye mahkum edildik!

   

  Tabii ki itirazımızı yapıp, hakkımızı arayacağız! Bu Ocak ayında başlatılacağı bildirilen fahiş zamlar bir yana, bir de bunu Aralık ayına hiç hakları olmadığı halde yansıtmaları, bana büyük bir haksızlık gibi geldi! Bu kış kıyamette bunu ödeyemeyecek olan insanlar (işsizler, asgari ücretliler, elektrikli aletlere bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda olanlar, hastalar vb.) ne yapacaklar? Bu Covid salgını ve gribal enfeksiyonların yaygınlaştığı kış günü, insanların eli mahkum diye, bu kadar zamlı elektrik fiyatları insafsızlık olmuyor mu? Ne yapalım? Uygarlıktan vazgeçip, mumlarla mı aydınlanalım?

   

  Sorularımıza doğru dürüst cevap verecek yetkili bulamadığımız elektrik şirketlerinde, telefonlara bakanlar da sorun çözecek yetkinlikte insanlar değil! Sadece telefonlara bakıyorlar ve müşteri hizmetleri ile bu Covid ortamında yüz yüze görüşmemizi öneriyorlar!

   

  Bu ülkede hiç elektrik faturası ödemeden yaşayanlar ve kaçak elektrik kullananlar varken, faturalarını zamanında ödeyen yurttaşlara, bu zamlar reva mıdır? Elektrik şirketlerinin hizmet anlayışlarının bir kez daha gözden geçirilmesi ve sorunlarımızın tek tek değil, topluca çözümlendirilmesi gerekmez mi? Tüketici haklarını korumak, sadece tüketicinin işi mi olacak? Ben “Tüketici Derneklerini”, “Elektrik Mühendisleri Odası”nı, “Siyasi Partileri” ve tüm yetkilileri “ elektrik faturalarındaki fahiş fiyatlar konusunda” acilen bir çare bulmaya davet ediyorum! Bu şirketlerin, bu faturaları nasıl hesapladıklarını da gerçekten bilmiyorum! Ama bildiğim ve emin olduğum tek şey; bu faturalar, insafsızca, hepimize taşıyamayacağımız yükler getirmiştir!

  Haber Merkezi


Yorum Yap