Borçlu olmayın!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  2 Aralık 2020 /   1531 Okunma

  Borçlu olmayın!


  Borçlu olmak, insanlar için de devletler için de iyi değildir. Hele borcu ödeyemeyecek durumda olmak, çok vahim sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden ağır bedeller ödenmek zorunda kalınır! İnsanlık tarihi bunun örnekleriyle doludur. Ders almasını bilmek, tarihin tekerrür etmesini de önler! Borçlu olmak, bireyleri yoksullaştırıp, köleleştirirken, devletlerin de egemenlik ve bağımsızlığını
  kaybettirir. Çünkü insanlar için de devletler için de gerçek güç; ekonomik bağımsızlıktan geçer. Borçlu olmak ve ödeyememek güç kaybettirir!

  Bu yüzden de; “Borç, köle olmanın başlangıcıdır” der, Victor Hugo.
  Balzac da “Borçlar, düşüncelerle ödenmez” diyerek, çalışmanın, üretmenin önemini vurgular. Aslında ürettiğimiz ve kazandığımız oranda harcama yapar, olanla yetinirsek, yani; “Ayağını yorganına göre uzat” atasözünü düstur edinirsek, borçlanmadan ve kimseye boyun eğmeden yaşamak hiç de zor olmazdı. Tabii bunun için, yalınlık, sadelik ve alçakgönüllülük gibi erdemleri içselleştirmiş bir hayat felsefemiz de olmalı. Çünkü, hiç kuşkusuz, gösteriş, şatafat ve görgüsüzlük de insanı kazandığından daha çok harcamaya ve borçlanmaya iter.

  Borç alıp verme konusunda söylenmiş atasözlerinin yanı sıra, ünlü insanların bu konudaki görüşlerini özetleyen veciz sözler de var. İşte onlardan bazıları:

  “ Borcunu azalt ki, hür olarak yaşayabilesin.” Hz. Ali
  “ Borç verdiğin adamı, dostluktan silmek gerek.” Dostoyevski”
  “ Borcun ilacını bilirim, verip kurtulmaktır.” A. Smith
  “ Bir kez borca alıştın mı, sonra dilenirsin.” Ernest Hemingway
  “ Borç ödemekten daha zor bir şey vardır, borç almak.” Baraccio
  “ Ne borçlu ne alacaklı ol, yoksa hem paranı hem de arkadaşını kaybedersin.” William Shakespeare
  “ Düşmanına borç verirsen, onu kazanırsın, dostuna borç verirsen, onu kaybedersin.” Benjamin Franklin
  “ Büyük borçlar, insanları değer bilmeye değil, kin beslemeye yöneltir.” Friedrich Nietzsche
  “ Borcunu ödememek kararıyla alışveriş yapan için, fiyatın önemi yoktur.” John Sheffield
  “ Küçük borç, verdiğin adamı senin borçlun yapar; büyük borç ise düşmanın.” Seneca

  Bütün bu sözler; borçlanmanın ve borç alıp vermenin yanlışlığını ve kötü sonuçlarını özetliyor. Bunun doğru olmadığını anlatıyor. Ama benim en sevdiğim sözler, bir Moğol atasözüne ait; “Borcu olmayan zengindir, hasta olmadan yaşayan mutludur” Ne kadar doğru değil mi? Zenginlik ve mutluluk ölçüsü bu yalınlıkta olduğunda, yaşam hepimiz için daha anlamlı ve güzel olacaktır.

   


Yorum Yap