Bu cevap sorun çözmüyor!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  27 Mart 2020 /   2271 Okunma

  Bu cevap sorun çözmüyor!  Bütün dünya gibi bizim ülkemizde de “ korona virüs” can kayıplarına neden olan korkunç bir sorun olarak yaşanıyor! Üstelik herkes dehşet içinde evine kapandı. Çünkü dışarda hastalık riski çok yüksek! İnsanlar tek başlarına bir sürü sorun yaşıyorlar. Korku ve yalnızlık duygusu, beraberinde çaresizliği de yaşatıyor insana. Can havliyle erişebildikleri yöneticilere aktarıyorlar sorunlarını.

  Fakat yöneticilerin, sorunlarını dile getiren insanlara; “Ama biz binlerce sorunla uğraşıyoruz. Bu da sorun mu?” mealinde, empatiden yoksun cevaplar vermesi, sorunları yarıştırması, sorunlarımızı çözmüyor, sadece kalp kırıcı bir cevap oluyor! Herkesin kendi sorunlarıyla baş etmekte yapayalnız kaldığı ve can kaygısıyla korktuğu bir ortamda, sorun çözmek iddiasıyla seçilmiş insanların; siyasetçilerin, belediye başkanlarının ve başka yetkililerin, kamu görevlilerinin böyle duyarsız cevaplar vermemeleri ve kırıcı olmamaları gerekir diye düşünüyorum. Sizler zaten sorunları çözmek için seçildiniz. Karşımıza çıkan kriz döneminde, bunu ne kadar başardığınızı da görme imkanımız olacak. İşiniz zor farkındayız ama sorunu olan vatandaşla empati kurmak yerine, “başkalarının daha büyük sorunları var” dediğinizde, vatandaş da sizinle empati kurmakta zorlanır öyle değil mi? Lafım, seçilmiş ve hizmet iddiasında olan herkese! Böyle kriz ortamlarında ortaya çıkar, sorun çözme becerisi.

  Korkan ve can kaygısı taşıyan insanlara yardım edenlerin de, korunup kollanması, doktorların, hemşirelerin, tüm sağlık görevlilerinin, kamuya hizmet edenlerin çok iyi korunması, yalnız o insanlar için değil, onların aileleri, yakınları ve yine toplumun tamamı için önemlidir. Yöneticilerin bu açıdan da sorumlulukları vardır. Alınan her karar, verilen her görev, yapılan her iş can kaygısı taşınmadan yapılabilecek düzeye gelmelidir. Her kademedeki yöneticilerin bu konuda ağır sorumlulukları vardır. Çünkü riskli olan her çalışma, gerekli önlemler alınmazsa can kaybıyla sonuçlanabilir! Bütün yönetimlerden beklenen, vatandaşla ve onun sorunlarıyla ilgili olarak daha duyarlı olmaları ve empati kurabilmeleridir. Unutmayın ki, can kaygısı taşıyan insanların odaklandığı tek şey; şu anda kendi sorunlarıdır. Başkalarının sorunlarını düşünmek, onların çözebileceği bir problem değildir! Kriz zamanlarında herkesin sorunları, yalnızca yöneticilerin konusudur. Onların yetkileri, onların imkanları, onların kararları vardır. Sade vatandaşın kendi sorunları varken, başkalarının sorunlarına odaklanmasını bekleyemezsiniz. Bu yöneticilerin odaklanması gereken bir görevdir. Siyasetçiler, belediye başkanları ve tüm yetkililer, bu günler için seçildiler. Sorun çözmek, kriz yönetmek onların işi öyle değil mi? Bizler de onların işini kolaylaştırmak adına kurallara uyacağız. Evden çıkmayacağız. Tabii kendimizi ve kimseyi riske atmayacağız.

  Lütfen evlerinizden çıkmayın. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Evde olmak, virüs bulaştırma zincirini kıracaktır. Bu ölümcül virüs salgınını bitirmenin tek yolu, ne kadar sıkılırsak sıkılalım, evde oturmak ve tehlikenin geçmesi için canla başla çalışan insanların, işlerini kolaylaştırmak olmalıdır. O insanlara da minnetle teşekkür ediyoruz. İyi ki varlar.


Yorum Yap