Bu kış zor geçecek!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  14 Ekim 2021 /   621 Okunma

  Bu kış zor geçecek!

      Daha şimdiden kış pahalılığı kendini göstermeye başladı! Bu kış herkes için zor geçecek! Ama kış ve onunla gelen pahalılık, en çok yoksulları vuracak! Semt pazarlarına gidiyorsanız görürsünüz zaten, akşam pazarcıların döktüklerini toplayan çok sayıda insan var! Çoğu bu durumdan utanıyor ve akşamın karanlığı ile, maskelerinin arkasına saklanmaya çalışıyorlar. Oysa bu pahalılıktan ve yoksulluktan, utanması gerekenler onlar değil!

   

      Dolar arttı, doğal olarak pahalılık da arttı. Zamlar ardı ardına geliyor!

      Pahalılık sadece yiyeceklerde değil, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, odun ve kömür de çok pahalı! Kışlık giysiler ve ayakkabılar da öyle! Yaşam giderek zorlaşırken, kış hastalıkları ve Kovid 19 konusunda sürekli uyarıda bulunan sağlık çalışanları ve Türk Tabipler Birliği’ de bu kış için kaygılılar! Aslında hepimiz kaygılıyız! Bu arada işini kaybedenler, işi olup da asgari ücretle çalışanlar, köle gibi insafsızca çalıştırılanlar ve kapanan, iflas eden iş yerleri de, ayrı bir sorun olarak karşımızda duruyor! Kış şartları evsizler için de, büyük, yaşamsal bir problem olarak gündemde!

   

      Kışın okul masrafları da, anne babalar için zor olmaya devam ediyor! Okullarda çıkan ekstra masraflar, velilere yüklendiği için, problem her geçen gün büyüyor! Devletin yeterli sayıda atamadığı temizlik görevlileri yüzünden, dışardan temizlik görevlisi getirmek için, ailelerden bağış isteniyor! Okul masrafları konusunda devlet desteği azaldıkça, velilere yüklenen okul yönetimleri de, velilerin tepkilerine maruz kalıyor!

   

      Sokaktaki insanın en önemli konusu hayat pahalılığı! Kışın geldiği şu günlerde, bu pahalılık daha da korkutuyor insanları!

   

      Nüfusun büyük çoğunluğunun çalışmak için iş aradığı bu ortamda, ucuz iş gücü olarak, çaresizce her koşulda boğaz tokluğuna çalışan göçmenler de, işsizliği körüklüyor! Hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk ve gelmekte olan kara kış, korkarım, suç ve suç oranlarını arttıracağı gibi, ahlaki çöküntüyü de beraberinde getirecek! Dahası, toplumun çekirdeği olan ailelerin de, parçalanmasına ve dağılmasına yol açacak olan bu ortam ve şartlar, insanı korkutuyor! Bu yüzden devletin, topluma destek olacak tedbirleri ivedilikle alması gerekiyor!

   

      Yoksa gerçekten bu kış, herkes için çok zor geçecek!


Yorum Yap