CİNSİYET EŞİTLİĞİ VAR MI?

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  12 Mart 2020 /   2025 Okunma

  CİNSİYET EŞİTLİĞİ VAR MI?


   

  8 Mart’ ta “Dünya Kadınlar Günü” nü kutladık. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin giderek arttığı bu dönemde “ Kadınlar Günü” önemliydi.

   

  Cinsiyet eşitliğinin olmadığı dünyamızda kadınlar, her durumda haksızlığa ve ayrımcılığa uğruyor. Siyasette ve sosyal yaşamda var olmak, görünür olmak İçin kadınların, erkeklerden çok daha fazla çalışması ve başarılı olması gerekiyor.

   

  Bunu başaran kadınlar bile, elde ettikleri statüye öyle kolayca erişemiyor. Ne yazık ki kadınlar, bir çeşit erkekler dünyasında figüran gibi yaşıyor. Başroller nedense, hep erkeklerin oluyor! Bu yüzden de her alanda kadın dayanışması şart.

   

  Kadın-erkek eşitliği üzerine WIN Grubu’ nun Barem ile birlikte gerçekleştirdiği küresel araştırma sonuçları; bu konuda hala, gidilecek çok yol olduğunu gösteriyor.

   

  Araştırmada; iş, politika, ev, sosyal ortamlar ve medya olmak üzere 5 farklı alanda cinsiyet eşitliğinin ne kadar sağlandığı da irdelenmiş. İlginç sonuçlar çıkmış ortaya. Sözgelişi, dünya genelinde kadın-erkek eşitliği, 10 üzerinden 6 puan bile alamıyor! (5.8) Türkiye’nin puanı daha da düşük. (5.0) Puanlamaya göre birinci sırada (7.5) puanla Finlandiya yer alırken, ikinci sırada (7) puanla Danimarka, üçüncü sırada (6.9) puanla Çin bulunuyor. Japonya ise (4.4) puanla sonuncu sırada. Türkiye ise aldığı puanla son 10 ülke arasında.

   

  Araştırma sonuçlarında dünya genelinde eşitliğin en düşük olduğu alan; politika. Eşitliğin en yüksek olduğu alan ise, ev olarak görülüyor. Kısacası kadınların eşitlik konusunda her alanda daha ısrarcı olması gerekiyor. Emin olun, kadın elinin değdiği dünya daha güzel olacaktır.

   


Yorum Yap