Doktorlar ve sağlık çalışanlarını duyun!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  30 Mayıs 2022 /   841 Okunma

  Doktorlar ve sağlık çalışanlarını duyun!


  Doktorlar ve sağlık çalışanları günlerdir, aylardır, sorunlarını dile getiriyorlar. Pandemi ile birlikte daha da ağırlaşan çalışma koşulları, ekonomik sıkıntılar ve sık sık gündeme gelen güvenlik sorunlarıyla, seslerini duyurmaya çalışan sağlıkçılarımız; en son 29 Mayıs’ta Ankara’da “Beyaz Miting” kararı aldı. Daha önce de çeşitli zamanlarda iş bırakma eylemi yapan sağlık çalışanlarının sorunları  “Ama fakat lakin” demeden, acilen çözülmeli! Bu çok, ama çok önemli!

   

  Çünkü doktorlarımız ve bütün sağlık emekçilerimiz, zorlu bir eğitim ve tecrübelerden sonra çalışmaya başlıyorlar. Hepimizin, toplumun tümünün sağlığı, canı, onlara emanet! Ağır bir sorumlulukları var! İşleri hata kabul etmiyor! O yüzden de çalışma koşulları çok iyi olmalı! Aksi takdirde bu eğitimli ve değerli insanlar çıkıp gidiyorlar ve ülkeyi terk ediyorlar! Bu hepimiz için ve ülkemiz için çok büyük bir kayıp ne yazık ki! Çünkü öyle kolay yetişmiyorlar!

   

  Tabip odalarının; sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunlara ilişkin açıkladıkları verilerde de görülüyor yaşananlar ve umutsuzluklar:

   

  _ 11-14 Nisan 2022 tarihleri arasında yapılan ve 1674 hekimin katıldığı ankete göre; hekimlerin yaklaşık dörtte üçü, çalışma şartlarının yoğunluğu nedeniyle, hastalarıyla yeteri kadar ilgilenmediğini düşünüyormuş!

   

  _ Neredeyse her 10 hekimden 8-9’ u hasta veya yakını tarafından sözel ya da fiziksel şiddete uğramış!

   

  _ Çalışan hekimler de, emekliler de ücretleri yüzünden geçim zorluğu çekiyorlarmış!

   

  _ Hekimler kendilerine değer verilmediğini düşünüp, mutsuz ve umutsuz oldukları için, geleceklerini yurt dışında görür olmuşlar!

   

  _ Hekimler, hastaların, 5 dakikalık muayene için günlerce telefon başında bekletilmesinden de rahatsızmışlar! Haklılar tabii, onlar halk sağlığını ciddiye alan insanlar. Sağlıkta yaşanan her sorun, onları tedirgin ediyor!

   

  Oysa sağlıkta yaşanan sorunlar ve bu sorunların köklü çözümü, doktorların ve sağlık çalışanlarının değil, bakanlığın ve yönetimin işidir. Ve çözüm, daha fazla ötelenemez!

   

  Vakit çok geç olmadan, doktorların ve sağlık çalışanlarının sesini duyun artık ve bu fedakar insanların sorunlarını çözün! Yoksa toplum sağlığı tehlikeye girecek!

   

   


Yorum Yap