DÜNYA GERÇEKTEN ZORDA!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  28 Nisan 2020 /   1635 Okunma

  DÜNYA GERÇEKTEN ZORDA!  Yaşadığımız dünyayı kirlettik. Soluduğumuz havayı, suları, ormanları doğaya dair her şeyi ama her şeyi hor kullandık ya da tükettik. Şimdi yaşadığımız felaket yaptıklarımızın bedeli. Kabul edelim ki ağır bir bedel ödüyoruz insanlık olarak. Sanırım bununla da bitmeyecek! Bundan sonra da çocuklarımız ödemeye devam edecek. Yeni virüsler, yeni tehditler ve daha bilmediğimiz pek çok şey başımıza gelebilirmiş! Bilim adamlarının öngörüsü bu! Doğa adeta intikam alır gibi! Hepimiz yaşamak için evlerimize hapsettik kendimizi...

  Korona virüsün bütün dünyada bu kadar hızlı yayılmasının ve bir türlü önünün alınamamasının nedenlerini araştırıyor bilim insanları. İtalya’ daki Bologna Üniversitesinden araştırmacılar, hava kirliliğini oluşturan parçacıklarda korona virüs tesbit etmiş! Şimdi bilim insanları, bu parçacıkların enfeksiyona sebep olup olmayacağını, virüsü uzun mesafelere taşıyıp taşımayacağını araştırıyormuş!

  Yine Rusya’ da korona virüsü pandemisi izleme merkezinin sözcüsü Dr. Aleksandr Myasnikov, dünyanın ilerde şu anki yeni tip korona virüsü ( Covid_19) salgınından daha ölümcül bir salgınla karşı karşıya kalacağını söylemiş!
  “ Hepimiz yüzde 30_35 ölüm oranlı ciddi bir salgın bekliyoruz” ifadelerini kullanan Myasnikov, koronayla ilgili mevcut durumun, dünyaya yeni salgına daha iyi hazırlanması için yardım edeceğini kaydetmiş! Rus doktor ayrıca şu anda Corona virüsünü kapma olasılığının en yüksek olduğu en tehlikeli yerin, hastaneler olduğunu ifade etmiş! Sputnik Türkiye’ de yer alan bu haberler insanı ürkütüyor. Anlaşılan dünya pek de eskisi gibi olmayacak! Yeni günlük aksesuarlarımız arasında maskeler ve eldivenler, vazgeçilmez olacak!?

  Şaka bir yana insanlığın sebep olduğu mevsim değişiklikleri ve tabii dünyanın ısınmasıyla birlikte eriyen buzullar ve çözünen donmuş topraklar da yaşamlarımız için tehlike arzediyormuş! Nevşi Mengü’ ye konuşan; Meteorolojist Bünyamin Sürmeli’ nin iklim değişikliğine karşı bu uyarısı da ilgimi çekti benim. Her gün hava durumunu izlediğim Sürmeli; “İklim değişikliğiyle birlikte donuk toprakların çözülmesiyle, milyonlarca yıldır donuk olan virüsler hızla açığa çıkabilir.” Diyor. “ Dünyanın sigortaları var, onları attırmamak lazım.” Diyor Sürmeli. Bence çok da haklı!

  Kısacası her şey bitecek, eskisi gibi olacağız diye, hemen gevşememek ve tedbiri elden bırakmamaktan yanayım ben. Çünkü dünya bu güne kadar hiç bu kadar küçük, tanınmaz ve bilinmez, ama aynı zamanda insanlık için çok tehlikeli bir düşmanla karşılaşmamıştı! Bu korkutucu gerçek, başka bir gerçeği daha anımsatıyor bize. Bilim insanlarının onca uyarısına rağmen, doğayı tahrip eden insan için, yaşadığımız dünya, gerçekten de; “ Etme bulma dünyası”. Yani sözün kısası; ne ekersek, onu biçiyoruz!


Yorum Yap