Dünya Sağlık Örgütü uyarıyor!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  19 Temmuz 2021 /   1422 Okunma

  Dünya Sağlık Örgütü uyarıyor!

      Covid_19 virüsünün çok bulaşıcı olan Delta Varyantı’nın dünyada hızla yayılması nedeniyle, Dünya Sağlık Örgütü; aşı durumlarına bakılmaksızın, insanlara maske takmaya devam etmeleri tavsiyesinde bulundu.

   

      Durum gerçekten de ciddi! Çünkü aşı konusunu büyük ölçüde hallettiğini bildiğimiz ülkelerde bile, tedbirlerin gevşetilmesi yüzünden Delta varyantı yayılıyor!

   

      Üstelik açık alanda bile yakın mesafede bulaşma riski olduğu söylenen bu varyanttan korunmanın şimdilik bilinen tek yolu; maske, mesafe ve aşı konusunda gerekli titizliği göstermek, kalabalık ortamlardan kaçınmak, kapalı ortamlarda uzun süre bulunmamak, hatta açık alanda bile bunlara dikkat etmek olduğu belirtiliyor!

   

      Pek çok ülke yeniden sınırlamalara giderken, erken açıldık, yanlış yaptık diyen ülke yöneticileri de var dünyada. Üstelik aşıların bu varyanta karşı ne kadar koruyucu olduğu da net olarak bilinmiyor!

   

      Bütün dünyada olduğu gibi, bizim ülkemizde de insanlar, sınırlamalardan ve kapanmalardan yoruldu, sıkıldı! Hepimiz sıkıldık ama, ne kendimizin ne de başkalarının hayatını riske atmaya hakkımız yok! Fakat, çevreme bakıyorum da pek çok kişi, sanki her şey normalmiş, salgın bitmiş gibi davranıyor! Bu vurdumduymazlık, bu aldırmazlık, insanı çileden çıkarıyor!

   

      Aymazlık demiyorum, çünkü Dünya Sağlık Örgütü, bilim insanları, doktorlar ve yetkililer uyarıyor sürekli! Ama hala aynı aymazlığı, aynı boş vermişliği görmek insanı üzüyor! Turizm sezonu nedeniyle Antalya’nın da riskli şehirlerden olması, burada yaşayan biri olarak herkes gibi, beni de korkutuyor!

   

      Bayram, düğün, ziyaret, ibadet, asker uğurlaması vb. gibi toplu yapılan etkinlikler, virüsün yayılma riskini arttırdığı için, olabildiğince dikkatli ve özenli olmak, hijyen kurallarına uymak, hepimizin herkesin görevi olmalı! Yoksa korkarım bu kabus bitmeyecek! Sağlıklı ve mutlu günlerimize dönebilmek umuduyla…


Yorum Yap