Felaketlerden ders almıyoruz!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  19 Ağustos 2021 /   757 Okunma

  Felaketlerden ders almıyoruz!

      Virüs, yangın, sel derken, felaketler zinciri yaşıyor gibiyiz! Üstelik sırada uzmanların sık sık uyardığı, her an olabilir dedikleri, deprem felaketi de var! Bütün bu felaketler, afetler dünyanın başka ülkelerinde de oluyor! Hatta iklim değişiklikleri ve küresel ısınma yüzünden, bunlar daha da sık olmaya başladı! Ama bu felaketlerden sanki ders almıyor gibiyiz! Çünkü başka ülkelerle karşılaştırıldığında, en çok can ve mal kaybına uğrayan ülkelerden biriyiz! Nedeni açık; “ felaketler için önlem almıyoruz!”

   

  _ Depremlerde, sel felaketinde, yangınlarda evlerimiz neden hemen yıkılıyor sizce?

  _ Bunca acı deneyime rağmen, hala dere yatağına evler yapılıyor! Buna izin veriliyor!

  _ Binalar temelsiz yapılabiliyor! Denetim yapması gerekenler, yapmıyor!

  _ Binalara eklemeler yapılıyor! Kaçak katlar çıkılıyor! Ya görmezden geliniyor, ya da imar affı getirilip, para karşılığı bunlar öylece bırakılıyor!

  _ Her önüne gelen inşaatçı olabiliyor! İnşaat yapabiliyor! Üstelik toprak yapısını incelemek gereğini de duymuyor! Yani mühendislik işleri, mühendislere bırakılmıyor, her şeyi bildiklerini sanan zır cahiller tarafından yapılıyor! O çürük evler ve çürük malzemelerle yapılan binalar, allanıp pullanıp, fahiş fiyatlara satılıyor!

  _ Gözlerini para hırsı bürümüşlerin insafına terkedilen vatandaşları, denetim görevini oy kaygısıyla yapmayan ya da yapmak istemeyen, siyasetçiler, belediyeler de yalnız bırakınca, başa gelen her afet ve felaket, ağır can ve mal kaybına neden oluyor!

  _ Peki bu güne kadar yapılan bu yanlışlarla, görevini yapmamış yetkililerin hiç hesap verdiklerini, yargılanıp cezalandırıldıklarını duyduk mu? Ben söyleyeyim, göstermelik bir avuç insan güya suçlanıyor, ama asıl sorumlulara hiç bir şey olmuyor! O yüzden de her felakette aynı dehşeti, aynı acı kayıpları yaşıyoruz. Sonra da bir ötekine kadar unutuyoruz!

   

      Yazık değil mi insanlarımıza? İnsanımızın canı bu kadar ucuz mu? Unutmayın, yaşanan can kayıplarının, yıkılan evlerin sorumlusu felaketler değildir! Onlar sadece sonuç! Ama bu kötü sonucu doğuran nedenler, dere yatağına yapılan, mühendislik hizmeti almayan, çürük malzeme kullanılan yapılardır! Çünkü en ağır depremlerin olduğu Japonya’ da bile bizdeki kadar can ve mal kaybı olmuyorsa; neden_ sonuç ilişkisini iyi düşünmemiz lazım! Artık yaşayacağımız felaketler ve afetlerdeki kayıplar, kaderimiz olmamalı! Doğru önlemler ve tedbirlerle, yaşanacak zararları en aza indirebiliriz.

   

      Sel felaketinde ölenlerimize rahmet, geride kalan yakınlarına da sabır diliyorum. Önce devlet, sonra da millet olarak yaralarını acilen sarmak için elimizden geleni yapalım diyorum! Önümüz kış ve felakete uğramış insanlarımız da zor durumda!


Yorum Yap