Gazilere borçluyuz!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  16 Eylül 2021 /   500 Okunma

  Gazilere borçluyuz!

  19 Eylül “ Gaziler Günü” geliyor! Bu ülkenin gururu, gazilerimize çok şey borçluyuz! Ülkemizin bekası, huzuru ve güvenliği için şehit olmuş, gazi olmuş bütün insanlarımıza ve ailelerine, devlet ve millet olarak ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz!

   

  Türkiye Büyük Millet Meclisi, “Sakarya Meydan Savaşı”nın kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e; “Mareşal” rütbesi ile “Gazi “ ünvanını vermiştir. O yüzden de 19 Eylül ülkemizde “ Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır.

   

  Gaziler, bu ülke için, savaşırken, yaralanmış, ölümün eşliğinden dönmüş, sakatlanmış ve yaşadıkları travmalarla ailelerinin ve kendilerinin hayatları bir anda değişmiş, zor koşullarda hayata yeniden tutunmak zorunda kalmış insanlarımızdır. Onlar bu ülkede en çok saygıyı, sevgiyi, vefayı ve mutluluğu hak eden yurttaşlarımızdır.

   

  Bu yüzden de gazilerimize ve onların ailelerine, en yüksek geliri ve refah düzeyini sağlamak, onları bu toplumun en imtiyazlı, en önde gelen insanları olarak yaşatmak, devlet ve millet olarak, boynumuzun borcudur!

   

  Gözünü kırpmadan savaşan, kolunu, bacağını, gözünü kaybeden, sakatlanan bu değerli ve fedakâr gazilerimize ne yapsak azdır! Ama ne yazık ki; bu günkü şartlarda gazilerimiz ve ailelerinin sorunları henüz çözülebilmiş değildir! Onlar için hayatı kolaylaştıracak tedbirler de yetersizdir maalesef! Oysa gazilerimiz, vatan sevgisinin sembolüdür. Her birinin destansı hikâyesi, tek tek birer onur abidemizdir! Gazilerimiz, aynı zamanda bize şehitlerimizin de emanetidir! İşte biz bu kıymetli emanetlere; gazilerimize ve ailelerine en güzel yaşam koşullarını sağlamakla mükellefiz!

   

  Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün şehit ve gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyor ve bu kutlu günde onları saygı ve sevgiyle anıyoruz.

   


Yorum Yap