GÖNÜL GÖZÜN KAPALIYSA...

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  19 Temmuz 2020 /   2750 Okunma

  GÖNÜL GÖZÜN KAPALIYSA...


  Eğer gönül gözün kapalıysa; üç maymunu oynarsın. Kolaydır çünkü; “görmedim, duymadım, bilmiyorum” demek. Gönül gözün kapalıysa, vicdan şalterini de indirmişsindir! Artık olup biten hiç bir şey, yaşanan hiç bir kötülük, seni üzmez. Vicdanını sızlatmaz! Mazlumların ahını, yoksulların sesini duymaz, işsizlerin ve dünyaya hep borçlu olanların utancını görmezsin. Aç çocukların çığlığı da değmez kulaklarına.

  Gönül gözün kapalıysa, şiddete uğrayan kadınları, çocukları, yaşlıları, artık kendini aşan kötülüğü görmezsin! Haksızlığa uğrayanların çığlığını duymazsın! “ “Sana dokunmayan yılan bin yaşasın” dır yeni felsefen. Her şeyin bahanesini, mazeretini, ama’ sını bulursun bir çırpıda. İçin rahattır. Hiç rahatsız olmazsın başkalarına yapılanlardan. Ta ki; yılan sana dokunana kadar!

  Aç o gönül gözünü, insan ol yeniden. Şunu bil ki; “ şiddetin bahanesi, mazereti, gerekçesi olmaz! “ Bunu çoktan öğrenmiş olmalıydın aslında! Ama bu senin de suçun değil tabii! İnsanın anavatanı çocukluğudur demiş biri. Çok doğru aslında değil mi? Sen taa çocukluğunda yaşadın, gördün o şiddeti! Belki baban anneni dövdü gözünün önünde. Sen belki de yaptığın her çocuk davranışında, hem annenden, hem de babandan şiddet gördün kimbilir? Oysa; “ Bir nazlı kuşa benzer/ Çocuk dediğin./ Ev ister, ekmek ister/ Öpülmek, okşanmak ister.” Der Cahit Külebi bir şiirinde. Senin hiç yaşamadığın bir çocukluk tarifi bu belki de. İnsanların yaşamı tesadüfler sonucu oluşmaz; insanların yaşamı, onların davranışlarının yansımasından başka bir şey değildir, derler. İnsanoğlu demek ki göre göre, şiddeti de kanıksıyor! Daha da kötüsü, belki de normalleştiriyor gözünde! Hatta şiddet uygulayan biri olup çıkıyor!

  Kadına yönelik şiddet, dünyada ve ülkemizde giderek artıyor! Kadın ölümleri de öyle! Sen gönül gözünü kapatıp bunu görmesen de, görenler var dünyamızda! “ Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” ya da bilinen adıyla “İstanbul Sözleşmesi” 11 Mayıs 2011’ de İstanbul’ da imzaya açıldı. Başta ülkemiz olarak 46 ülke tarafından imzalandı. 1 Ağustos 2014’ te de yürürlüğe girdi! İstanbul sözleşmesi, kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşmedir. İmzalayan ülkelerin yükümlülükleri vardır!

  Ama esas olan; Şiddetin, ister kadına, ister çocuğa, ister yaşlıya uygulansın, insanlık dışı bir olay olarak benimsenmediği sürece, hep var olacağı ve insanlığın da bu utançtan kurtulamayacağıdır! Unutmayalım ki; bütün kadınlar, daha güvenli bir dünyada, erkeklerle eşit ve insan onuruna yakışan bir yaşamı hak ediyor! Aç artık gönül gözünü, gör bunları. Üç maymunu oynamaktan da vazgeç!


Yorum Yap