Güzel şeyler de oluyor!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  31 Mayıs 2021 /   554 Okunma

  Güzel şeyler de oluyor!

      Başımıza gelen bunca kötü şeylere, hayatımızı zorlaştıran, yaşamaktan bezdiren, can sıkan haberlere karşı, bazen, arada bir de olsa, güzel şeyler de oluyor. Güzel şeyleri yapan, onlar için emek harcayan, güzel insanlar da var. İyi ki varlar ve iyi ki hayatlarımıza umut oluyorlar.

   

      O insanlardan biri de, tanımaktan gurur duyduğum, bilgisine, anlayışına ve ekibiyle yaptığı yorucu çalışmalarına hayranlık ve takdirle baktığım, çok saygı duyduğum Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan hocam. Kendisi aynı zamanda 60+Tazelenme Üniversitesi’nin kurucusu. Akdeniz Üniversitesi içinde faaliyet gösteren bu üniversite de sağlıklı yaşlanma, sürekli öğrenme ve aktif bir yaşlılık dönemi için hazırlanan yaşlılar, hayatla daha barışık, daha sosyal, daha mutlu ve daha sağlıklı oldukları gibi, günümüzün yaşlılık hastalıklarından da kendilerini korumayı öğreniyorlar. Şimdi bu konuda herkese müjdem var:

   

      Antalyalı pek çok yaşlı için büyük bir şans olan “Tazelenme Üniversitesi” artık Türkiye genelinde bütün üniversitelerde yaygınlaşacak. Çünkü okuduğum bu haber, ülkemizde pandemi yüzünden evlere kapanarak daha da bunalan, sorunlarında çoğu kez yalnız bırakılan yaşlılarımız için gerçek anlamda bir terapi ve tazelenme olacak! Haberi aynen alıntılıyorum:

   

      “ Değerli hocalarımız, öğrencilerimiz ve tüm ilgililer,

      25 Mayıs 2021 Salı günü 60+ Tazelenme Üniversitesi’nin T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden Yüksek Öğretim Kurumuna devrinin protokolü imzalanmıştır. Yakın bir zamanda da Yüksek Öğretim Kurumunun devlet ve vakıf üniversiteleri bünyesinde 60+ Tazelenme Üniversitesi’ni yaygınlaştırma ile ilgili girişimlerini heyecanla bekliyorum. Artık Türkiye’nin her ilinde yaşayan 60 yaş ve üzeri vatandaşlarımız illerindeki üniversitelerde sunulacak olan 60+ Tazelenme Üniversitesi eğitim programından yararlanma imkanına sahip olacaktırlar. Emek veren herkese gönülden çok teşekkür ediyorum.

  Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. “

  Prof.Dr. phil.habil. İsmail Tufan

   

      Çok teşekkür ediyoruz İsmail Hocam, emeğinize sağlık. Ayrıca bu konuda çok güzel bir adım atmış olan T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ‘ da teşekkür ediyoruz yaşlılarımız adına. Giderek yaşlanan dünya nüfusunun ve tabii ülkemiz yaşlılarının sorunlarını çözebilecek, onlara sağlıklı bir yaşlılık sunabilecek bu tür çalışmalara acilen ihtiyaç var. Unutkanlık, yalnızlık ve hayata tutunmakta zorlanmak gibi sorunlarla ve çeşitli yoksunluklarla uğraşan yaşlılarımızın, tazelenmesi ve mutlu, sağlıklı bir şekilde yaşlılık dönemlerini yaşaması buna bağlıdır.

   

      Umarım Türkiye genelinde bütün üniversitelerde 60+ Tazelenme Üniversitesi” yaygınlaşır. Benim başka kentlerde yaşayan pek çok arkadaşım, dostum, “keşke burada da olsaydı, Antalya’ da yaşadığın için şanslısın.” Diyerek bana gıpta ile bakıyorlardı. Şimdi artık başka şehirlerde de yaşlılarımız bu imkanlara kavuşacaklar. 


Yorum Yap