Hayattan emekli olunmuyor!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  4 Temmuz 2022 /   562 Okunma

  Hayattan emekli olunmuyor!


  30 Haziran “Emekliler Günü’ydü.” Büyük Önder Atatürk’ün emekliye ayrıldığı tarih olan 30 Haziran ülkemizde “Emekliler Günü” olarak kutlanıyor. Ama ömrünün en verimli zamanlarını ülkesi için çalışarak geçiren emeklilerimiz, bugün geçim sıkıntısı içinde, hiç de mutlu değil!

   

  Oysa emeklilik döneminde insanın kendine ayıracak çok zamanı oluyor. O zamanlarda çalışırken yapamadıklarını yapma fırsatı var, yeni zevkler edinme, acele etmeden, rahat, dingin ve mutlu anlar yaratma güzelliği var. Yapılamayan tatiller, gidilemeyen diyarlar, okunamayan kitaplar için bol bol zaman var ama bunların gerçekleşmesi için yeterli para yok!

   

  Oysa emekliler, hep bu günler için, yaşlılıkta rahat etmek umuduyla çalışmıştı! Şimdi ise karnını doyurmak, barınmak, ısınmak bile problem oldu onlar için! Bu hiç de adil değil! Birçok emekli, iş bulsa, yeniden çalışmak istiyor, çünkü sıkıntı büyük, geçinemiyorlar!

   

  Hayattan emekli olunmuyor! O yüzden “yaşlandım, emekli oldum, bir işe yaramam.” Diye düşünen kabuğuna çekilmiş, her şeyden elini eteğini çekmiş olanlara bunun böyle olmadığını gösteren örnekler vereceğim.

   

  “Ünlü ressam Picasso, 90’ında nefis eserler veriyordu. Goethe “Dr Faustus” u 80’inden sonra kaleme aldı. Verdi, “Othello” yu 73 yaşında, “ Falstaff”ı 80 yaşında bitirdi. Sofokles’in “Kral Oedipus”ü 80 yaşın eseridir. Mikelanj, 80’li yaşlarında hala yaratıyordu. İngiliz düşünürü Thomas Hobbes, 90’ını geçtikten sonra bile yazdı.”

   

  Tabii, hepimiz onlar gibi olamayız ama içimizdeki potansiyeli de bilemeyiz. O yüzden de her yaşta öğrenmeye devam etmeliyiz. Bu öğreten “Gerontoloji” bilimi var. Antalya’mızda, Akdeniz Üniversitesi’nde Prof. İsmail Tufan ve arkadaşlarının kurduğu “Tazelenme Üniversitesi” var. Unutmayın hayattan emekli olunmuyor! Hayata tutunmanın ve ruhu genç olmanın yolu; ömür boyu öğrenmek, yararlı ve yaratıcı olmaya devam etmektir. Kendimize değer vermek ve aynalara küsmemek önemlidir.

   

  Ama tabii bu arada, topluma ve yönetenlere düşen görevse; emeklilere kaliteli bir yaşam sunacak ortamları hazırlamak ve emekli maaşlarını yükseltmek olmalıdır. Emeklilerin mutlu olacağı günlere ulaşmayı diliyorum bütün kalbimle…


Yorum Yap