İNSANLIK ÖLDÜ MÜ?

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  2 Mart 2021 /   1830 Okunma

  İNSANLIK ÖLDÜ MÜ?

      Hepimiz, herkes, bütün dünya zor günler yaşıyor! Ölümcül bir virüs, yaşamımızı tehdit edip, hepimizi evlere kapanmaya zorlarken, ekonomik krizler de insanları vuruyor! Öte yandan dünyanın ekolojik dengesi bozuluyor, canlı türleri yok oluyor! Aslında dünya adaletsiz ve kötü yönetiliyor! Yani bütün bu başımıza gelenler, kötü yönetimlerin suçu!

   

      “ Pişmanlık geçmişten, umut gelecekten kaynaklanır. İnsanın geleceğe olan umudu, şimdiki gücünün kaynağını oluşturur.” Diyordu, Doğan Cüceloğlu; “İçimizdeki Biz” adlı kitabında. Peki ya umudu kaybetmişsek?

  Ya bu yüzden, gücümüzün kaynağı tükenmişse?

   

      Bilmem farkında mısınız? “ İnsanlık”, giderek içi boşaltılmış bir kavrama dönüştü. Artık birbirimize güvenmiyoruz, bencillik had safhada. Her şeyin daha iyi olabileceği bir dünyaya dair, hayallerimizi, umutlarımızı kaybettik! Vefa duygusu, başkalarının sorunlarıyla ilgilenme arzumuz, sorumluluk duygumuz, sevgimiz, merhametimiz, giderek azalıyor! 


  Ben, sen, o diyoruz ama artık “biz” olamıyoruz! Sanki bütün insanlığın vicdanı donmuş gibi. Vicdanının sesini duyan kulakları da, sağır olmuş insanlığın. Giderek robotlaştırıldık. Sormuyoruz, sorgulamıyoruz, vicdanımızda yargılamıyoruz! Doğrular yerine, algılar ve sloganlarla hareket ediyoruz.

   

      “İnsanlık” öldü mü? Sorusunu zaman zaman siz de soruyor musunuz kendinize?

  Ben bu aralar çok sık sorar oldum...

   

      Peki nasıl bir şeydi insanlık değerleri, hatırlayanınız var mı? Martin Luther King, yıllar önce, 1993’ deki bir konuşmasında bunu çok güzel anlatmış:

   

      “Bu dünyada fakirlik olduğu sürece,bir milyar dolarım da olsa, hiç bir zaman kendimi zengin hissedemem. Milyonlarca insan hastalıktan ölürken, ben Mayo Kliniği’nden tam sağlam raporu da almış olsam, kendimi tümüyle sağlıklı hissedemem. Sen olman gerekeni olamadan, ben olmam gerekeni gerçekleştiremem. Bizim dünyamız böyle yaratılmıştır. Hiç kimse ya da ulus, kendisinin tamamıyla bağımsız olduğuyla övünemez. Biz birbirimize mecburuz.”

   

      Temelde, evrensel boyuttaki bir bütün içinde, “insanlık “ kavramı; her şeyin, her şeyi etkilediği, dünyamızı yeniden dengeye sokacak ve içinde bulunduğumuz kaostan kurtaracak, en önemli değerler bütünüdür. Onun içinin boşaltılmasına, daha fazla izin vermeyelim! İnsanlık ölmesin!


Yorum Yap