İşsizlik, yoksulluk ve umutsuzluk!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  15 Kasım 2021 /   612 Okunma

  İşsizlik, yoksulluk ve umutsuzluk!

  Yoksulluk, işsizlik, hayat pahalılığı ve pandemi dönemi, büyük bir sorun olarak umutsuzluğu yarattı. Bu yüzden intihar olaylarında artış var! Canına kıyacak kadar bunalan insanlarımızın, ekonomik krizde ve salgın hastalık döneminde yeterince destek görselerdi, intihar kararını bu kadar kolay vermeyeceklerini düşünmek; herkesi, ama en çok da onların yakınlarını üzüyor olmalı! İnsanın yaşamdan vazgeçmesi, sonuçta korkunç bir karar!

   

  İstatistiklere göre Türkiye’ de 2002_ 2019 yılları arasında geçim sıkıntısı nedeniyle 5 bin 806 kişi intihar etmiş! Sadece 2019 yılında 3 bin 406 kişi yaşamına son vermiş. Bunların yüzde 9.4’ü (321 kişi) geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etmiş! Yine Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) verilerine göre ise Covid salgını nedeniyle getirilen konser yasakları ve kısıtlamalarla birlikte yaklaşık 700 bin müzisyen işsiz kalmış! Ama daha korkuncu; 100’ü aşkın müzisyen intihar etmiş!

   

  İflas eden esnaf, çiftçi, sanatçı, işadamı, işsiz kalan çalışanlar, yoksullukla boğuşan öğrenciler, toplumun hemen hemen her kesiminden genç_ yaşlı insanlar, ekonomik nedenlerle ve yaşamdan umutlarını tamamen keserek, ölmeye karar veriyorsa; buna acilen bir çözüm bulmak ve insanlara yaşama dair umut ve destek vermek zorundayız! Yoksa; zor yaşam koşulları, toplumun temel direği olan aileleri dağıtıyorsa, böylesi büyük acılar yaşatıyorsa, gelecekte bunun ağır sonuçlarını hep birlikte yaşarız!

   

  “Bir yerde yaşam varsa, orada umut da vardır” Der Çiçero.

   

  Çok doğru aslında. Umutsuz bir yaşam olmuyor! Umudunu kaybedenin, artık kaybedecek başka bir şeyi kalmıyor! Belki o yüzden ölümü tercih ediyorlar! Ne yazık!

   

  “Umut gidince, yaşama zevki de gider” demiş Emil Zola.

   

  Acilen umuda ihtiyacımız var toplum olarak. Ama lafta değil, gerçekten yaralara merhem olacak somut umuda ulaşmamız lazım. Sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getirmek, insan onuruna yakışır bir şekilde acilen iş ve aş sorunlarına çözüm üretmek gerek!

   

  En önemlisi de; hayatın yaşanmaya ve mücadele etmeye değer olduğuna dair, umudu aşılamak lazım topluma! İşte bunu başaracak yönetimler yön verecek geleceğe.

   

  O yüzden, umudu kaybetmeyelim!

   


Yorum Yap