Kirli çevre ve kirli ruhlar!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  6 Haziran 2022 /   773 Okunma

  Kirli çevre ve kirli ruhlar!


  “ Kirli çevre insanın ruhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir.” Demiş Aziz Nesin. Nasıl da doğru bir teşhis! 5 Haziran “Dünya Çevre Günü”ydü.

  Günün tarihçesini özetlersek;

  1972 yılında Doğal Çevre’nin korunması amacıyla İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplanmış ve 5 Haziran gününün “Dünya Çevre Günü” olması kararlaştırılmıştır. Birleşmiş Milletlere üye olan ülkelerde, her yıl 5 Haziran, “Dünya Çevre Günü”

  olarak kutlanır.

   

  Bu yılın “ Dünya Çevre Günü” teması, “ Tek Dünya; Sürdürülebilir ve Doğayla Uyum İçinde Yaşamak” olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler kararına göre İsveç, günün küresel ev sahibi olarak hareket edecek.

   

  Sürdürülebilirlik ve çevrenin korunması, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak açısından çok önemli kuşkusuz. Çevreyi kirleten büyük şirketler, sanayi kuruluşları, devletler ve tabii insanların tümü, bu konuda bilinçlenmek zorundalar! Yaşam için gerekli olan ve hızla kirlenen; Su, hava ve toprak, çevre sorunlarının en büyüğünü oluşturuyor!

   

  Su kirliliği; Göl, nehir, okyanus, deniz ve yeraltı suları gibi, su barındıran havzalarda görülen kirliliğe verilen genel addır. Her çeşit su kirliliği, kirliliğin bulunduğu havzanın içinde veya çevresinde yaşayan tüm canlılara zarar verdiği gibi, çeşitli türlerin ve biyolojik toplulukların yok olmasına ortam hazırlar! Yine su kirlenmesi yüzünden su ürünleri ve balık yemek ve o kirli sularda yüzmek, hepimiz için tehlikeli olur!

   

  Hava kirliliğine gelince; Akademik araştırmalara göre, hava kirliliği yüzünden her sene 7 milyon kişi ölmektedir! Hava kirliliği solunum yolu hastalıklarının da biricik sebebidir. Yakıtların gereği gibi yakılmaması ve atmosfere salınması sonucu hava kirliliği oluşur!

   

  Toprak kirliliği; katı, sıvı,kimyasal ve radyoaktif atık ve kirleticiler tarafından toprağın doğal özelliklerinin bozulması ve verimsizleşmesidir! Tarım arazileri için toprak kirlenmesi, insanlığın açlıkla karşı karşıya gelmesi demektir! Bazı kimyasalların, ürünlerde kansorejen etkiler bırakması da söz konusudur!

   

  Kısacası çevreyi korumak ve temiz kullanmak, ekosistemleri onarmak, gelecek kuşaklar için yaşanılır bir dünya bırakmak, hepimizin görevidir.

   

  “ Yeryüzü, basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzünün, felaketimiz pahasına gözardı ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır.” Diyen Mary Mellor haksız mı?


Yorum Yap