KORONAVİRÜSLE SAVAŞMAK!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  20 Mart 2020 /   2002 Okunma

  KORONAVİRÜSLE SAVAŞMAK!

   

  Dünyayı tehdit eden “ koronavirüs” le savaşmak ve bu tehlikeyi bertaraf etmek için, önce olayın ciddiyetini anlamak lazım. Önümüzde Çin, İtalya ve İran örnekleri var. Bütün dünyaya yayılan bu ölümcül virüs için önlemler almak önce hükümetlerin, sonra da tek tek bireylerin görevi olmalı. Sayı daha fazla artmadan, radikal önlemler alınarak, tehlikenin büyümesinin önüne geçilmelidir!

   

  Çalışma hayatının büyük ölçüde askıya alınması, sokağa çıkmanın kısıtlanması, kapalı yerlerde topluluklara izin verilmemesi, okulların uzun süre kapalı tutulması, risk gruplarının ve 60 yaş üstü çalışanların işe gitmesinin önlenmesi, evinde çocuğu ve yaşlısı olanların dışarıya sınırlı zamanlarda çıkması, virüs zincirinin kırılmasına ve katlamalı artmasına da engel olacaktır. İnsanların hijyen kurallarına dikkat etmesi, diğer insanlarla arasına mesafe koyması, kısacası çevreden kendisini izole etmesi, belki de çok fazla sayıda hayat kurtaracaktır.

   

  Dünya için, insanlık için, zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci daha az zayiat vererek atlatmanın yolu; dünya sağlık örgütünün önerilerini dikkate almak, el temizliğine ve genel anlamda hijyene dikkat etmek, daha çok evde olmak, gerekmedikçe dışarı çıkmamak ve başka insanlarla aramıza mesafe koymaktan geçiyor! Ama hala bu işi ciddiye almayan, virüs önlemlerine aldırmayan insanların, yarattığı tehlike ve salgın riski, insanı ürkütüyor ve dehşete düşürüyor! Bu konuda cehalet ve sorumsuzluk affedilemez! İnsan hayatını riske atan her davranış, virüsle savaşı zayıflatır!

   

  Bu sıkıntılı ve uzun süreçte, sabırlı ve umutlu olmak zorundayız. Evde daha çok zaman geçirmenin, aile bireyleriyle iletişimi ve dayanışmayı arttırmak için bir fırsat olduğunu da unutmamalıyız. Dilerim koronavirüs aşısı ve tedavisi bir an önce bulunur ve dünya bir kabus gibi üstüne çöken bu felaketten kurtulur.

   

   


Yorum Yap