Mustafa Kemal’in Samsun’a varışı…

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  19 Mayıs 2022 /   500 Okunma

  Mustafa Kemal’in Samsun’a varışı…


   

  Her şey, bağımsızlığa ve özgürlüğe giden yol; Mustafa Kemal’in, 9. Ordu Müfettişi olarak, asayişi sağlama göreviyle, 19 Mayıs 1919’ da Bandırma vapuruyla Samsun’a varışıyla başladı.

   

  Bu varış; tarihi ve zorlu bir bağımsızlık savaşının, yepyeni bir ülkenin küllerinden doğuşunun, emperyalizme karşı kazanılan mucizevi zaferin de başlangıç tarihidir. Bir milletin yeniden doğuşunun öyküsüdür.

   

  Öyle ki; Mustafa Kemal Atatürk de 19 Mayıs’ı kendi doğum tarihi olarak duyurmuştur.

   

  Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs 1919’ da, Samsun’ a çıkan Mustafa Kemal, orada Türk ve Müslüman halka sataşan Rum çetelerinin zulmünü önlemeye çalışmış ve bu arada da, Türk halkını, yabancı işgaline karşı örgütleyerek, direnişe katılmalarını sağlamıştır.

   

  Bunu fark eden İngilizler ve işgal güçleri, Osmanlı yönetimine Mustafa Kemal’i geri çağırması için baskı yapmış ve geri çağrılan Mustafa Kemal Paşa, dönmeyerek Anadolu’ya geçmiş ve vatansever subay arkadaşlarıyla birlikte “ halkın direnişi”ni örgütlemiştir. Böylece kurtuluş savaşı yalnızca emperyalist güçlerle değil, o güçlerin emrindeki vatan hainleriyle de savaşılarak kazanılmıştır.

   

  Dünya da benzeri görülmeyen bir savaşı, emperyal güçlere karşı kazanan Mustafa Kemal Atatürk, bütün mazlum uluslara da örnek olacak bir savaşın kahramanı, ülkemizin kurucusu ve yeniden doğuşumuzun mucize lideridir. 19 Mayıs’ı gençliğe armağan eden ulu önderimiz Atatürk, ülkemizin geleceğini de gençlere emanet etmiştir. Işıklar içinde yat ATA’m, bu millet seni kalbinde sonsuza dek yaşatacaktır!

   

  Bayramımız kutlu olsun. Nice bayramlara…


Yorum Yap