Nüfus yaşlandıkça artan riskler!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  7 Temmuz 2022 /   750 Okunma

  Nüfus yaşlandıkça artan riskler!


  İnsan ömrü uzuyor, ama yaşlandıkça artan riskler de var! Bütün dünyada yaşlılar arasında “Demans ve Alzheimer” hastalığı giderek yaygınlaşıyor!

   

  Birleşik Krallık’ta yaklaşık 850 bin kişi, Amerika Birleşik Devletleri’nde 5,8 milyon kişi, Alzheimer hastalığından muzdaripmiş!

   

  Uzmanlara göre hala araştırılan hastalıkla ilgili; nedenler ve davranış değişiklikleri yeni bulgularla ortaya konuyor! Hastalığın en önemli özelliği yıllar öncesinden başlayan davranış değişikliklerinin hemen anlaşılamaması. Oysa belirtileri bilirsek, çok daha önceden teşhis edilen hastalığın, hastaya ve çevresine zarar vermesi önlenebilir.

   

  Düşünsenize; yönetim pozisyonunda olan politikacı, bürokrat, üst düzey yönetici, iş adamı, elinde güç bulunduran yetkileri olan biri ya da birileri, bu hastalıktan muzdaripse, kendisi, çevresi ve ülkesi için nasıl büyük bir risk oluşturur, alacağı sağlıksız kararlarla!

   

  Mesela; Hafıza kaybı, kafa karışıklığı ve yönelim bozukluğu Alzheimer hastalığının en iyi bilinen üç belirtisi ama hastalığı araştıran bilim insanları, hastalığın habercisi olarak, hastaların davranışlarındaki yeni belirtileri buldular! Bana çok ilginç geldi!

   

  PARA VERMEK

  Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir yabancıya para vermeye daha istekli olan yaşlılarda hastalık riskinin yüksek olduğunu söylüyorlarmış!

   

  KABA KOMEDİ

  Üniversity College London araştırmacıları ise, bu hastalığa yakalanmış kişilerin, mizah anlayışının değiştiğini ve kaba komedi tarzı bir anlayışa yöneldiklerini söylüyorlarmış! Buna neden olan şeyin de, beynin ön lobunun küçülmesi olabileceğini düşünüyorlarmış!

   

  KÜFÜR ETMEK

  Alzheimer’ın bir başka belirtisi de, özellikle uygunsuz durumlarda bile daha çok küfür etmek oluyormuş! Aslında insanlar normalde, çocukların önünde, toplum içinde ulu orta küfür etmemeye özen gösterirler. Hepimiz bu durumlarda konuşmalarımıza filtre uygularız. Ama hastalık belirtisinde “ filtresiz” hareket etmek, söz ve davranışlarını filtreleme yeteneklerini kaybetmek, kabalaşmak, toplum kurallarını hiçe saymak gibi yeni bulgular var! İşin kötüsü, demansı olan kişi, davranışlarının neden uygunsuz görüldüğünü de anlamayabiliyormuş!

   

  Haliyle insan düşünmeden edemiyor; Sağa sola para dağıtan, önüne gelene küfür ve hakaret eden, mizah anlayışı bakımından yalnızca kaba komediye yönelen, bu uygunsuz davranışları İçin eleştirildiğinde nedenini anlayamayan bir yönetici, bir siyasetçi, ya da yetkili herhangi biri, hepimiz için, herkes için ne büyük bir risk olurdu öyle değil mi?

   

  İşte bu riske girmemek için, istisnasız bütün insanların, bütün görevlilerin ve bütün yetkililerin ruh ve akıl sağlığı sık aralıklarla kontrol edilmeli ve toplum bilgilendirilmelidir. Yaşlanan nüfus yüzünden artık bütün dünyada önlem alınmalıdır. Yoksa korkarım herhangi bir ülkede, 3. dünya savaşını başlatacak akıl ve ruh sağlığını yitirmiş yöneticiler yüzünden, yaşlı dünyamız yeniden kan ve gözyaşına bulanabilir!


Yorum Yap