Ödeme

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  26 Temmuz 2021 /   1042 Okunma

  Ödeme

  Yaşadığımız sürece, aldığımız kararların, yaptığımız seçimlerin, işlediğimiz suçların, günahların, hep bir bedeli ve hep bir diyeti olur ödenecek! İnsanoğlu bu hesaptan kaçınsa da, eninde sonunda öder bunu. Ödetirler çünkü! O yüzden hiç kimse, yaptığı kötü şeylerin yanına kar kalacağını düşünmesin! Öyle olmuyor! İlahi adalet bir şekilde işliyor!


  Ama bazen yavaş işliyor! Hani derler ya; “Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste!” diye.

   

  “Kimseye bir şey öğretemem. Sadece onların düşünmelerini sağlayabilirim.” Der Bilge Sokrates. Benimki de naçizane o hesap. Bir şey yaparken, bedel ödemeyi de diyet ödemeyi de hesaba katın derim.

   

  Bayram da bitti işte. Bu arada maskeli, mesafeli ve de son derece tedbirli, bir dolaşalım dedik ailece. Kemer’e gittik. ‘Ay ışığı Parkı’nı gezerken gördüklerime inanamadım. O müthiş kalabalıkta bizim gibi maskeli mesafeli çok az kişi vardı. Herkes gayet rahat, maskesiz, mesafesiz oturuyor, dolaşıyordu. Turisti, yerlisi ve onlara hizmet edenler de aynı şekilde pervasızdı ve kurallara uyma yoktu!

   

  Şimdi böyle davranan insanlar yüzünden, virüs daha çok yayılacak ve bunun faturasını hep birlikte ödeyeceğiz! Delta varyantının açık havada bile bulaşıcılığını hesaba katmayan insanlar, bize de bedel ödetecek!

  Sorumsuz insanlar çoğalıyor aramızda!

   

  Topluma ve başkalarına karşı sorumluluk hissetmeyen insanların, sadece kendilerini ve kendi çıkarlarını düşünmeleri yüzünden daha çok acılar çekeceğimiz, artık herkesin malumu! Ormanlarımızı, sularımızı, doğamızı talan edenler, yoksulun, öksüzün, yetimin hakkını, parasını çarçur edip yiyenler, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini çalanlar, onun bunun malına çökenler, ülkeye çökmeye çalışanlar, suç üstüne suç işleyenler, kendi küçük çıkar hesaplarını yaparken, büyük tabloyu da gözden kaçırmıyorlar mı? Sonunda hepimize ve gelecek nesillere ağır bir fatura çıkmayacak mı?

   

  “Benden sonrası tufan!” diyenler; toplumun balık hafızalı olduğuna inanıp, suç ve günahlarının unutulacağını sananlar, bedel ve diyet ödemekten kaçanlar; o iş öyle olmuyor! Dijital bir dünyada yaşıyoruz. Hiçbir suç unutulmuyor, her şey kayıt altına alınıyor! Yani, eninde sonunda o ağır fatura ödeniyor! Artık kimin payına ne düşerse! O yüzden insanlar, bir şey yaparken iki kere düşünmeli ve ayağını denk almalı derim.

   


Yorum Yap