Pandemi ortamında ruh sağlığımız

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  7 Ekim 2020 /   1188 Okunma

  Pandemi ortamında ruh sağlığımız

  Biliyorsunuz 10 Ekim bütün dünyada “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kabul edilmiştir. Pandemi ortamında dünyada ki bütün insanların ruh sağlığı tehdit altında aslında! Koronavirüs salgınıyla birlikte kimsenin evden çıkamadığı şu günlerde insanlar; endişe, korku, depresyon, kaygı ve konsantrasyon bozuklukları yaşıyor! Üstelik daha önce böyle sorunlar yaşamamış olanlarda da pandemi döneminde bu sorunlar ve çeşitli ruh sağlığı sorunları baş gösterdiğini belirtiyor uzmanlar.  Pandemi ile birlikte insanlar, kendileri ve yakınları için kaygı duyuyor, korkuyorlar. Hastalık ve ölüm korkusu; yeme - içme, uyku alışkanlıklarını ve aynı zamanda sosyal yaşamlarını değiştirdiği için, ruh sağlığı sorunlarında artışlar yaşanıyor! Ruh sağlığımızı korumak ve yaşamımızı sürdürülebilir hale getirmek aslında bizim elimizde. Uzmanlara göre yapmamız gerekenler çok da zor değil;

  —Her şeyden önce durumu olduğu gibi kabullenmek gerek. Bu yüzden de geçmiş yaşamlarımızı özlemekten vazgeçmeli ve bugüne odaklanmalıyız! Yani geçmişi geçmişte bırakmalıyız. En azından şimdilik!

  — Aynı zamanda geleceğe de çok fazla odaklanmayın diyorlar. En azından pandemi süresi boyunca. Sadece bugünü yaşamak ve en fazla yarına dair plan yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır!

  — Pandemiden korunmak için önerilen tedbirlere uymalı ama, aşırıya ve ifrata kaçmamalıyız. Hijyen ve mesafe konusunu çok da abartmadan, dengeli olarak uygulamak, korunmamız için yeterlidir.

  — Sosyal anlamda yalnızlık hissetmemek adına iletişim araçlarından ve teknolojiden olabildiğince yararlanın. Uzaktan da olsa iletişim, sizi yalnızlık duygusundan kurtaracaktır. Herkesin aynı sorunlardan muzdarip olduğunu bilerek, daha iyi hissedeceksiniz. Unutmayın bu yalnız sizin sorununuz değil!

  — Beslenmenize dikkat edin. Kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayın ve bundan zevk alın. Eğer yemek yapmayı bilmiyorsanız, internetten çok güzel tarifler bulabilirsiniz. Yeni tatlar keşfedip, yaratıcı olun.

  — Spor ve egzersiz için, sık sık dışarı çıkamıyorsanız bile, evde de bunları yapabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve kişisel alan yaratın.

  — Olaya bir de iyi tarafından bakın. Yapmak isteyip de yapamadıklarınız için bolca zamanınız var artık. Gününüzü belirli zaman dilimlerine bölün ve istediklerinizi yapın. Kitap okuyun, film izleyin, bulmaca çözün, haber ve yorumları izleyin, örgü örün, günlük tutun ve yeni zevkler, aktiviteler edinin. Kendinizi mutlu edecek şeyler yapın, rahatlayın.

  — Bu dönemde vaktiniz bol. O yüzden de kendinize ve evdekilere odaklanın. Onlara zaman ayırın, sevginizi gösterin. Çocuklarınıza ve yaşlılarınıza bir felaket ortamında kalmış gibi davranmayın. Onların korkmaması ve ümitsizliğe kapılmaması için, aile içinde ortak ilgi alanları ve sohbetler yaratın. Onlar iyi ve mutlu olursa, siz de iyi olursunuz! Unutmayın, hayatı akışına bırakmak ve anı yaşamak, gevşemenin ve stresle başa çıkmanın önemli bir yoludur. Haydi kolay gelsin...


Yorum Yap