Özel Günler

Sosyal medyanın büyüsü

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  28 Haziran 2021 /   758 Okunma

  Sosyal medyanın büyüsü

      Günümüzde hemen hemen herkesin ‘sosyal medya’da bir hesabı var. İnternet kendi özgürlük alanını yarattığı için, ‘fareli köyün kavalcısı’ gibi, bütün insanları peşine takmış, büyüleyici bir dünya yolculuğuna çıkarmış gibi. Büyüsü ve bütün çekiciliğini şöyle özetleyebiliriz; oturduğunuz yerden, bütün dünyadan haberdar olabiliyorsunuz, tabii bütün dünya da sizden haberdar olabiliyor! Öyle ki; hatalarınızı da, sevaplarınızı da unutmuyor, unutturmuyor! Düşünsenize, hiç kaçarınız yok! Yalan söylediğinizde, inkâr ettiğinizde, bir düğmeye basıp gerçeği önünüze getiriveriyorlar! İşte bu huyu, özellikle politikacıların, ya da sık sık politika değiştirenlerin, kâbusu gibi!

   

      Biliyorsunuz, 30 Haziran; ‘Dünya Sosyal Medya’ günü olarak kutlanıyor.

   

      ‘Sosyal Medya’ kavramı hayatımıza gireli çok da zaman geçmedi ama, ona çok alıştık. Sosyal olmak, hepimizin olmazsa olmazı. Eski dostlarımızla olmak, yeni insanlarla tanışmak, sosyalliğin gereği. Medya ise, yazılı ve görsel basın anlamında kullanılan bir sözcük. Sosyal medya işte biz insanların bu iki önemli ihtiyacını karşılıyor. Hayatımıza öylesine girmiş ki; zamanımızın büyük çoğunluğunu, sosyal medyada geçirir olduk!

   

      Malum insanoğlu meraklıdır. Bu merak, onu bu günkü medeniyete eriştirmiştir. Ama artık, herkes, elindeki bilgisayar, cep telefonu ve tabletlerle, anında bilgiye ulaşıyor! Bu konfor, bizi araştırma ve öğrenme konusunda biraz tembelliğe alıştırdıysa da, bilginin çok fazla olması ve her konuda bilgili olmanın imkansızlığı dolayısıyla, bilgiye kolayca ulaşmanın yolu olarak ‘sosyal medya’nın gücünü yadsıyamayız.

   

      Sosyal medyada yer almanın dayanılmaz cazibesi, pek çok insan ve meslek grubu için vazgeçilmez olsa da, burada toplanan bilgilerin verebileceği zararlar da aynı oranlarda ürkütücü! Kişisel bilgilerinize erişimi olabileceklerin vereceği güvenlik, ekonomik ve etik zararların boyutu, bu gün hala tartışma konusu!

   

      Ama yine de ‘sosyal medya’nın büyüsüne kapılmış olmaktan vazgeçmiyoruz. Yaşadığımız dünyada her şeyden haberi olmak lüksünü, kim kaçırmak ister ki?

   

      ‘Dünya Sosyal Medya’ Günü kutlu olsun!


Yorum Yap