TAZELENME ÜNİVERSİTESİNE YAZILIN!

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  20 Haziran 2019 /   2132 Okunma

  TAZELENME ÜNİVERSİTESİNE YAZILIN!

  Bu başlık elli yaş ve üstüne çağrıdır. Tazelenme Üniversitesine yazılın. Öğrenmenin yaşı yok çünkü. Ve inanın öğrenmede tazelenme var. Yaşamda hayat bulduğumuz için hepimiz şanslıyız. Ama bu şansı nasıl kullandığımızla ilgili farklılıklarımız var. Her insanın potansiyel bir gücü var ve bu gücü nasıl ve ne kadar kullandığımız da seçimlerimizle belirleniyor. Yaşam bize sayısız seçenekler sunuyor ve biz bu seçeneklerden sadece birini seçiyoruz. İşte

  “Tazelenme Üniversitesi” ne katılmak da; hayatımızı renklendirecek, yeteneklerimizi keşfettirecek, öğrenmenin yarattığı özgüveni bizlere yaşatacak önemli bir seçenek olarak duruyor karşımızda.

   

  “ Hayatımız, yaptığımız tercihlerin toplamıdır.” der Dr. W. Diyer. Doğrudur aslında, yaşamımız bizim seçimlerimizle şekil alır. Yaşamından memnun olmayan kimileri, kendi potansiyelinin ve değiştirebileceklerinin farkında olmadan küser hayata, kimileri ise yeni seçimleriyle, umutla bir şeyleri değiştirmeye çabalar. Çünkü yaşam bir toprak gibidir ve ne ekersek onu biçeriz.

   

  Yaşamı renklendirmek, güzelleştirmek giderek zorlaşıyor değil mi? Oysa güzelliklere ve renklere ihtiyacımız var. Eğer yeterince yaşınız varsa, siz de bilirsiniz, dünyayı değiştiremezsiniz. Gençken herşey iyiye güzele evrilsin diye kimbilir ne çok çaba harcamıştınız? Ama tecrübelerinizle biliyorsunuz artık, değişim, önce kendinizi değiştirerek başlar.

   

  Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Profesörü İsmail Tufan, Tazelenme Üniversitesi ile hepimiz için “ başarılı ve sağlıklı yaşlanma” nın yolunu açtı. Ücretsiz olan bu üniversiteye kaydınızı yaptırdığınız zaman, ömür boyu öğrenmenin mümkün olduğunu görecek ve yeteneklerinizi yeniden keşfedeceksiniz. Üniversitenin amfilerinde ders dinlerken, yeniden gençlik günlerinize dönecek ve belki de “ sağlıklı ve aktif yaşlanma modeline odaklı” programlarla “ikinci baharınızı” yaşayacaksınız. Gönüllü öğretim üyelerinden öğrendikleriniz, hayatınızın kalitesini arttıracak, yaşamdan daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır. Ayrıca kendi yaşıtlarınızla ve gençlerle aynı anda sağlıklı iletişim kurarak, sosyal yaşamınızı da renklendireceksiniz. “Paslanmayan hayatlar” ve kendini yaratan insanlar” vizyonuna uygun bir programla hareket eden bu üniversite ile, yaşama sevinciniz ve hayata bağlılığınız artacak. Ben ve ailem yazıldık. Tanıdığım ve tanımadığım herkese çağrıda bulunuyorum, bu üniversiteye yazılın. Amfilerimiz dolsun taşsın. Akdeniz Üniversitesi bu imkanı sağladığı için, Türkiye genelinde örnek alınmalı. Her üniversite sadece gençlere değil, yaşlılarına da böyle kaliteli bir hizmet sunmalı. Amfilerini herkes için sonuna kadar açmalı. Tabii bu hizmeti gönüllü veren akademisyenlere de özverili çalışmaları için sadece teşekkür edilmemeli, bu çalışmaları akademik olarak da ödüllendirilmeli ve değerlendirilmelidir.


Yorum Yap