Vicdan ve cüzdan taraftarları

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  4 Ekim 2021 /   639 Okunma

  Vicdan ve cüzdan taraftarları

  Bu güne kadar ne çok yazı okumuşsunuzdur, taraf, taraftarlık, tarafsızlık üstüne. İnsan doğası gereği mecbur kaldığında taraf oluyor! Tarafını seçerken de onu etkileyen şeyler var. Mesela vicdanı var, çıkarları, korkuları ve tabii dolmasını istediği cüzdanı var! Tarafını seçerken, kararını etkileyen bu şeylerden hangisi ağır basıyorsa, onun taraftarı oluyor!

   

  Tabii bir de “tarafsızım” deyip, susanlar var! Ama susunca da tarafsız olunmuyor aslında! Bunu size meşhur bir “Alman hesabıyla” anlatayım;

   

  “Eğer bir masada bir Nazi konuşuyorsa ve o masada 10 kişi susup, onu dinliyorsa; o masada 11 Nazi var demektir!” diyor Almanlar.

   

  “Bir haksızlık karşısında “tarafsızım” diyen biri, artık bir taraf olmuştur!” diyor Brachovel.

   

  Yine bu konuda;

   

  “İtfaiye ile ateş arasında tarafsız kalınmaz” diyor Winston Churchill, yıllar öncesinden.

   

  Zulmün, zorbalığın, haksızlığın olduğu yerde tarafsızım diyorsanız; aslında zalimden, zorbadan, haksız olandan yana taraf oluyorsunuz demektir! Bu aynı zamanda; “Bana dokunmayan yılan, bin yaşasın” anlamına da gelir! Ama yılan, eninde sonunda sizi de sokar!

   

  Kabul etmek gerekir ki; haklı ve zayıf olandan yana taraf olmak; zulmü üstünüze çekmek demektir! Vicdanınızın sesini dinleyerek doğru tarafı seçmek, doğrudan yana olmak, sizi zorbanın, zalimin hedefi yapar! Bu durum korkutur insanları ama yine de vicdan ağır basarsa bir toplumda, zulüm ve haksızlık bir ölçüde azalır.

   

  Taraf seçerken cüzdanları ağır basanlara gelince; para sesi, vicdanınızın sesini kesmişse, insan olmanın erdemini unutmuşsanız, bir kez daha düşünün derim! Paranıza ve sizin için fiyat biçenlere de çok güvenmeyin. Çünkü onlar, ellerindeki güçle, bir gün sizi de ucuzlatırlar!

   


Yorum Yap