SEVGİNİN OLMADIĞI YERDE..

 • Bekir Bülend Özsoy

  Bekir Bülend Özsoy Yazı Arşivi
  20 Temmuz 2020 /   2633 Okunma

  SEVGİNİN OLMADIĞI YERDE..

  Sabahları, benim köpek=Kadife hanım, ile birlikte yürüyorum Antalya’nın ilk güler yüzlü Defterdarı Oğuzhan Taşkesen'e denk geliriz ara-ara.. İlk güler yüzlü diyorum çünkü sevgili Oğuzhan, Defterdar iken, yıllar önce  ANSİAD'a bir ziyaret yapmıştı… Hepimizde vaziyet 3,5 o zaman Defterdar demek,  ooo bu gün gibi değil, Gelir İdaresi Başkanlığı yok. Kamu maliyesi ve vergi işlerinin tek kelimeyle Tanrısıydı o günkü Defterdarlar… Kapı çalındı içeri güler yüzlü bir bey girdi, arkasından bakıyoruz ki esas Defterdar nerede diye, e, öyle görmüşüz, Defterdar dediğin asık suratlı olur, çay kahve ikramı kabul etmez… Tipik bir Cumhuriyet aristokratı yani…


  İş hayatının gerçeklerinden haberdar, lafa şöyle başladı; ‘siz benim kapımı çaldığınızda çoklukla iş işten geçmiş olur, oysa ben sizi ürkütmek için değil, yardımcı olmak için görev yapıyorum. Maksat sizi cezalandırmak değil, hata yapmanıza mani olmak!’


  A, bir de baktık adam şaka yapıyor, fıkra anlatıyor, ama işini de gayet sıkı tutuyor, her şakanın ardında ‘şöyle-şöyle yapmayın ensenize binerim!’ uyarısı var. Zaman içinde Kamu görevini şerefiyle terk etti, şimdilerde başarılı ve güvenilir bir Mali Müşavirlik hizmeti veriyor.


  Dediğim gibi ara-ara sabah yürüyüşlerinde rastlaşırız, sohbeti de baldan tatlıdır. Ayak üstü zaman nasıl geçer bilmeyiz.


  Oğuzhan’ın çevresi geniştir. Maliye Bakanlığını o ünlü ‘üstat’ sıfatının hakkını verdiği için hangi siyasi görüşte olursa olsun insanlar onu dinlerler.


  Türkiye ve dünyayı yakından takip eder, tespitleri tutarlıdır. Çok ilginç bir şey dedi geçen gün; ‘Abi, bu CHP'nin hafta sonu kurultayına ne diyorsun?’


  'Hayırlara vesile olur diyorum. Ne diyeyim bir şey çıkacağına dönük bir umudum yok ama..’ falan diyecek oldum o devam etti:


  ‘Biliyor musun ben orada ağır toplardan birine şu tavsiyede bulundum. Bu kurultayı şöyle halka yakın bir yerde yapın, ne bileyim halk pazarlarından birinde yapın, oğlum adınız halk partisi. Siz kurultayı Ankara’nın en seçkin mahallerinden birinde yapıyorsunuz: (Bilkent Üniversitesi'nde Odeon diye bir mekan var, açık havada  orada yapılacakmış)


  Geçen yazımdan beri beni arayıp soran, Halk Parti oy verenleri var, elbette ki CHP'nin polit bürosundan kimse aramadı.


  Bir düşündüm de hakikaten bu partiye oy verenler partililerden daha fazla ileri görüşlü.


  Şu tavsiyenin mantığına bir bakar mısınız?  Ortalık yangın yeri, işsizlik zirve yapmış, ekonomik durum ‘şokomel’.


   Ayasofya müze statüsünden çıkarılmış, bütün bunların alternatifi olduğunu iddia eden parti ülkenin en saygın ama en pahalı üniversitesinde, Odeon da kurultay yapıyor.


  Gene güme gitti ‘yerel basının’ sorunları… aman neyse zaten şehirde bir tek Kelebek severler Derneği merak ediyordu…


  Yazımızın başlığını oluşturan ibare bir Anadolu deyimi, şöyle bitiyor;

   

  …. NEFRET YEŞERİR.


Yorum Yap