TAŞERON İŞÇİ CAN TAŞIMIYOR MU?

 • Cengiz Gülebay

  Cengiz Gülebay Yazı Arşivi
  16 Ağustos 2017 /   9421 Okunma

  TAŞERON İŞÇİ CAN TAŞIMIYOR MU?

  6331 Sayılı İş Güvenliği Yasası çıktıktan sonraki iş cinayetleri şöyle;

  2013 yılının ilk yedi ayında en az 627 işçi,

  2014 yılının ilk yedi ayında en az 1139 işçi,

  2015 yılının ilk yedi ayında en az 982 işçi,

  2016 yılının ilk yedi ayında en az 1108 işçi,

  2017 yılının ilk yedi ayında ise en az 1119 işçi yaşamını yitirdi.

  2017 Temmuz ayında 205 emekçi yaşamını yitirdi, (ortalama günde 7 insan)

  İş cinayetlerinin işkollarına göre dağılımı şöyle; İnşaat, Yol işkolunda 51 işçi; Tarım, Orman işkolunda 45 işçi; Taşımacılık işkolunda 19 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 12 işçi; Ticaret, Büro işkolunda 11 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 11 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 10 işçi; Madencilik işkolunda 8 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 7 işçi; Metal işkolunda 7 işçi; Enerji işkolunda 7 işçi; Çimento, Cam işkolunda 5 işçi; Gıda, Şeker 3 işçi; Tekstil, Deri işkolunda 2 işçi; Ağaç, Kâğıt işkolunda 1 işçi; İletişim işkolunda 1 işçi; Gemi, Tersane işkolunda 1 işçi ve çalıştığı işkolu belirlenemeyen 4 işçi olmak üzere 2017 yılı Temmuz ayında toplam 205 kişi yaşamını yitirdi.

  Şimdi bu bilgiler ışığında AKP’li Çalışma Bakanına sormak istiyorum;

  İş kazalarında can veren, sendikasız kalan, hak ettiği ücreti aylarca alamayan, bütün hukuki hakları çiğnenen, tazminatı ödenmeyen, patronun tek sözüyle işten atılan taşeron çalışanlar bu ülkenin vatandaşı değil mi?

  Bu insanlara kim sahip çıkacak? Bu insanların haklarına sahip çıkmaya gelince neden kulakları sağır, gözleri kör oluyor yetkililerin?

  Ermenek ve Soma'nın hesabı soruldu mu? 301 kişinin katili bulundu mu? 2017 Temmuz verilerine göre, Türkiye'de günde ortalama 7 iş cinayeti işleniyor, farkında mısınız? Sizce, Taşeron işçi can taşımıyor mu? Bu cinayetlere önlem almayı düşünüyor musunuz?

  Artık yeter! Taşeron işçilik sistemi köleliktir, bu insanların çalışma şartları düzeltilmeli, derhal taşeron işçilik sistemi kaldırılmalıdır. Bu sistem insan haklarına, Anayasamıza ve yasalara aykırıdır.

  Taşeron çalışanlar hakkında ILO şartlarına ve uluslararası hukuka aykırı işlemler uygulanmakta, tüm hukuki hakları yok sayılmaktadır. Hem de Siyasi İktidarın, gözetiminde ve denetiminde iş cinayetleri işlenmektedir. İş cinayetlerine, özelleştirmelere ve taşeronlaştırmaya karşı; artık yeter!

  Taşeron çalışanlarla ilgili Çalışma Bakanlığının yaptığı tek şey, boş sözler vermek, umut pompalamaktır. Aslında çözüme dair hiçbir şey yapmadığı apaçık ortadadır. Söyledikleri klasik sözlerdir; "çalışmalarımız devam ediyor",  "yakında çıkacak...", "çok yakında çıkacak...","torba yasada çıkacak", "Seçimden önce çıkacak" ,"meclis açılınca çıkacak.". falan, filan, cek, cak...

  Sonuç ortada, AKP’de işçiden yana hiç bir şey yok.

  AKP iktidarında; taşeron işçilik ve iş cinayetleri devam ediyor.

   


Yorum Yap