Baba sevgisi

 • Cengiz Savaşeri

  Cengiz Savaşeri Yazı Arşivi
  20 Haziran 2022 /   737 Okunma

  Baba sevgisi

  Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünerek, babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama kutlamalar haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelenmiş.

  Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmış. 1972 Yılında ise Başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiş ve o tarihten sonra dünyanın birçok ülkesinde kutlanır olmuş.

  Birçok ülkede Babalar Günü, ülke büyüklerine de atfedilmiş. İsa Peygamberin doğuşunun kutlandığı Hristiyan dünyasında Tanrı’nın baba olarak nitelendirildiğini öne sürebiliriz.  ‘Baba, oğul, kutsal ruh’ olarak yapılan üçlü ibadet şekli, hepimizce de malumdur. Bu arada Noel Baba’yı da unutmamak lazım. Türk coğrafyalarında da 21 Aralık gecesi, aydınlığın karanlığı yendiği gece olarak kutlanan gün dönümü (nurdoğan), akçam ve Ayaz Ata figürü, Hıristiyan âleminde Noel olarak 25 Aralık’ta kutlanıyor ve Noel Baba figürü kullanılıyor.

  Tayland'da, ülkenin kralının doğum günü olan 5 Aralık, Babalar Günü olarak kutlanmaktadır. Bebeklerin, konuşmaya başlama evrelerinde ilk önce BA BA hecelemesi ile başlayan baba kelimesi için verilecek misaller sayfalara sığmaz.

  Bizim ülkemizde Süleyman Demirel’e baba yakıştırmasının yanı sıra, bir dönem gayri meşru işlerle anılan yeraltı dünyasının liderlerine de defalarca baba dendiğini biliriz. Aslında bu isim, ilk önceleri Amerika’daki Sicilya asıllı organize suç şebekelerinin liderlerine verilmiştir. Yıllar evvel çevrilen baba filmi, halen hafızalardadır.

  Elbette asıl olan ailelerimizin babalarıdır. Hepimizin hafızasında kaybolmayacak izleri olan babalarımız için ne söylesek, ne yapsak haklarını ödemek mümkün değildir. Doğmamıza vesile olmuş ve hayatımızın her bölümünde bizim arkamızda durmuş babalarımızı, yılın bir günü sembolik olarak anıyor olsak da, hayatımızın her döneminde aklımızdan çıkaramayız.

  Babalarını seven, hatırlayan ve ilgisini esirgemeyen insanımıza selem olsun. Babaları ebediyete göçmüş olanlara da dua okumak nasip olsun.

  Hoşça kalın, baba sevgisiyle kalın    

   

   

   


Yorum Yap