Özel Günler

KÜLLİYEDE AÇILIŞ VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI

 • Cengizhan Gököz

  Cengizhan Gököz Yazı Arşivi
  20 Ağustos 2019 /   14099 Okunma

  KÜLLİYEDE AÇILIŞ VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI

  Her yıl adli tatil bitiminde yeni adli yılın açılış törenleri yapılması bir gelenektir, bu geleneğin Yargıtay’da yapılması da aynı konuda gelenekselleşmiş bir tavırdır.

  Adli yıl açılış törenlerinde yargının her üç süjesi iddia, savunma ve yargılama makamlarını temsil eden başkanlar konuk ettikleri yasama ve yürütme organı başkan ve mensuplarını ve özelliklede siyasi partilerin genel başkanlarına yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının önemi vurgulanır.

  Özellikle yürütmenin kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı konusunda gerçekleştirdiği olumsuzluklar dile getirilerek bunların giderilmesi istenir. Savunma olarak bizler Yargıtay’da yapılan törene TBB olarak başkan sıfatında temsil edilir, illerde ise Baro Başkanları adli yıl açılış törenlerinde konuşmalarını icra ederler.

  AKP’nin partili Cumhurbaşkanı adını verdiği tek adam rejiminde kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı baştan sona yok edildiği için birkaç yıldır bu törenler partili Cumhurbaşkanının yani tek adamın “külliye” adını verdiği sarayında gerçekleştirilmektedir.

  Yasamanın ve yürütmenin karar ve icraatlarını yargısal yönden denetleme noktasında olan başta Yargıtay olmak üzere tüm üst yargı organları yürütmenin başının himayesinde bu toplantıyı gerçekleştirmek üzere davetiyeler düzenlenmeye başlanmıştır.

  Yargıtay başkanlığı tarafından gönderilen davetiyelerde Yüksek Yargı Organları Başkan ve Temsilcileri ile Baro Başkanları ve temsilcileri külliyeye çağrılmaktadır.

  Bu durum kabul edilemez. Davetiye davet sahibinin kendisine ait olan mekana yapılır. Bir parti genel başkanının makamının bulunduğu yere bir yüksek yargı organının başkanının davette bulunması akıl almaz bir uygulamadır. Şık da değildir.

  En önemlisi biçim itibari ile yargıya olan güveni ortadan kaldırır.

  Tüm bu olumsuzlukları gören Antalya, İstanbul, İzmir, Adana, Muğla ve birçok baro bu daveti yukarıda belirtilen gerekçeler ile reddetmiştir.

  Bu konuda sessiz kalan Türkiye Barolar Birliğinin tavrı merak edilmektedir.

  Ancak Yargı Reformu! ile ilgili sarayda yapılan toplantıda TBB Başkanının izleyenleri hayrete düşüren coşku ve alkışlaması törene katılacağının bir göstergesi olarak da algılanabilir.

  Bu yıl yapılacak adli yıl açılış törenine saraya (külliye) giderek katılacak savunma kurumu temsilcilerine bir tek sözüm var…

  Tarih ve özellikle savunma kurumunun tarihi bu gerçeği not düşecektir.

  Saygılarımla… 


Yorum Yap