KAÇ YILDA AMİRAL OLUNUR?

 • Gürkut Acar

  Gürkut Acar Yazı Arşivi
  10 Şubat 2020 /   22186 Okunma

  KAÇ YILDA AMİRAL OLUNUR?

                Amiral Cem Gürdeniz’in gelişi ve konferansıyla ilgili olarak bir önceki yazımda Antalya halkını bilgilendirmeye çalışmıştım. Bildiğiniz gibi AKP iktidarı döneminde Deniz Kuvvetleri Komutanlığında çalışan tüm Amiraller “Balyoz Davası” bahanesiyle tasfiye edildi.

  Cumhuriyet tarihinde ilk kez hiç Amiral kalmadığı için bir Deniz Kıdemli Albay; Deniz Kuvvetleri Komutanı oldu. Bir Amiralin yetişmesi kaç yılda oluyor? Bunun için Amiral Cem Gürdeniz’in yaşamına bir göz atmanızı diliyorum:   

  “24 Mart 1958 tarihinde İstanbul’da doğan Cem Gürdeniz, 1969 yılında Sarıyer Pertevniyal İlkokulu’nu bitirdikten sonra, ortaokula yatılı olarak Haydarpaşa Lisesi’nde devam etmiş,

  1972 yılında Deniz Lisesi’ne kabul edilmiştir. 1979 yılında Deniz Harp Okulu Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirerek Deniz Teğmen rütbesiyle Donanma gemilerinde güverte subayı olarak görev almıştır. 1983-1985 yılları arasında ABD Naval Postgraduate School’da “İnsan Gücü, Personel ve Eğitim” alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve 1987 yılına kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı-Ankara’da görev yapmıştır. 1987-1989 yılları arasında Deniz Harp Akademisi öğrenimini tamamlayarak, Deniz Kurmay Yüzbaşı olarak TCG Gayret Muhribi Harekât Subayı olmuştur.

  Bu görevindeyken 1991 yılında Belçika’da NATO SHAPE Karargâhı’nda dış göreve seçilmiş, dış görevi esnasında Brüksel ULB (Université Libre Bruxelles)’de Uluslararası Politika dalında yüksek lisans yapmıştır. 1994-1995 yılları arasında TCG Yücetepe Muhribi İkinci Komutanlığı görevindeyken, TCG Gaziantep firkateynini ABD’den transfer etmek üzere Norfolk/ABD’de görevlendirilmiş, yaşanan uluslararası sıkıntılardan kaynaklanan transferdeki gecikmeler nedeniyle, 1996 yılında Türkiye’ye geri dönerek Donanma Komutanlığı Harekât Başkanlığı’nda görev yapmıştır.

  1997 yılında ABD Charleston’da bulunan TCG Gaziantep’i İkinci Komutan olarak Türkiye’ye transfer etmiş, aynı gemiye 1998 yılında Komutan olmuştur. 1999 Ağustos ayına kadar devam eden gemi komutanlığı sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanı Özel Sekreterliği’ne atanmış ve 2001 yılına kadar bu görevde kalmıştır.

  Daha sonra Ağustos 2002’ye kadar Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı Antlaşmalar Şube Müdürlüğü’nü, Ağustos 2003’e kadar Harp Filosu III. Muhrip Filotillası Komodorluğu görevini deruhte etmiştir. 2003-2004 arasındaki Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı Strateji Daire Başkanlığı görevi esnasında 30 Ağustos 2004 tarihinde Tuğamiralliğe terfi etmiş, bu görevi 2005 yılına kadar sürdürmüştür. 2005-2007 yılları arasında icra ettiği Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı görevi sonunda Çıkarma Gemileri Komutanlığı’na, bu görevin sonunda 2008 yılında Tümamiralliğe terfi ederek Mayın Filosu Komutanlığı’na getirilmiştir.

  2009-2011 yılları arasında tekrar Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı görevini yürütmüş, 11 Şubat 2011 tarihinde sözde Balyoz Davası’nda sahte delillerle tutuklanmış, 18 yıl hüküm giymiş, Anayasa Mahkemesi’nin 19 Haziran 2014 tarihindeki yeniden yargılama kararıyla özgürlüğüne kavuşmuş, 9 Haziran 2015 tarihinde beraat etmiştir.

  İngilizce ve Fransızca bilen Cem Gürdeniz Deniz Kuvvetleri Dergisi’nde 1979-2005 arasında 22 makale yayımlamıştır ve Türk Deniz Kuvvetleri El Kitabı 2000, İngilizce/Türkçe ve Türkçe/İngilizce Deniz Terimleri Sözlüğü, Cumhuriyet Donanması (Prestij Kitabı), Açık Denizlere Doğru Deniz Kuvvetleri (Prestij Kitabı) ile Hedefteki Donanma (Kırmızı Kedi Yayınları) ve Amatör Denizciler İçin Acil Durum Seyri (Kırmızı Kedi Yayınları) kitaplarının yazarıdır. Aydınlık gazetesinde, “Mavi Vatan” isimli haftalık köşenin yazarıdır. Yurtdışında 2003-2010 yılları arasında başta Karadeniz’de Deniz Güvenliği konusu olmak üzere 30’a yakın uluslararası konferansta bildiri sunmuştur. Halen Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Kurucu Direktörü olarak görev yapmaktadır. Gürdeniz, Yeni Deniz Mecmuası yayın kurulu üyesi ve yazarı, Yacht ve Turkish Marinas dergileri yazarıdır. Rengin Gürdeniz’le evli olup Ülkem (Gürdeniz) Suntay ve Ege Gürdeniz’in babası, Bora Suntay’ın dedesidir. Gemi maketçisi, yelkenci ve yüzücüdür.” (https://www.babil.com/kisi/cem-gurdeniz),

  Demek ki neymiş?

  Bir Tümamiral 39 yılda yetişiyormuş!

  Bu ülkenin hayırlı evlatlarını, yayılmacı yabancı ülkelerin çıkarlarını çiğnedikleri ve bizim haklarımızı korudukları için (Boğazlayan Kaymakamı’nı idam ettirdiğimiz gibi) harcamaktan ne zaman vazgeçeceğiz?

  Önce “her çeşit milliyetçiliği ayaklarımızın altına aldık” diyenler bütün yetişmiş üst düzeyen ordu kadrolarını (Genel Kurmay Başkanı dâhil) tutuklayıp harcadıktan, Askeri Liseleri kapattıktan, Harp Akademilerine kilit vurduktan sonra nasıl herkesten fazla milliyetçilik taslayabiliyorlar?

  İki umudumuz var; birincisi bu acıların farkında olan ordumuzdaki yurtsever subay ve askerlerimizin her şeye karşın varlığını sürdürmesi; ikincisi de halkımızın, yakın zamanda, bu haksızlıkları yaşatanları tarihin karanlığına gömecek iradeyi göstermesidir.


yorum-resim

mehmet 9 Nisan 2021

o insanlar varken bu ülke kaos içindeydi yetişse ne olur yetişmese ne olur öle adamın hergün pkk köyleri katlediyordu

Yorum Yap