‘Paralı eğitime karşıyız’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocuklarını özel okullara göndermek isteyen velilere verilen, “Devlet desteğinden yararlanma şartlarını’ değiştirmesi Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ve Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık tepki gösterdi.

‘Paralı eğitime karşıyız’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocuklarını  özel okullara göndermek isteyen velilere verilen, “Devlet desteğinden yararlanma şartlarını’ değiştirmesi Eğitim-Sen  Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ve Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık tepki gösterdi. Balık ve Öztürk, “paralı eğitime karşıyız” mesajı verdiler..   

 

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl başlattığı çocuğunu anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisede özel okulda okutmak isteyen velilere verilen 'devlet desteğinden yararlanma şartlarını' değiştirdi.  Destekten yararlanmak isteyenler için başvurular Ağustos ayında yapılacak. Sonuçlar Eylül ayında açıklanacak.

Buna göre 2015-2016 eğitim öğretim yılında, özel okullarda öğrenim görecek 350 bin öğrenciye teşvik verilecek, 230 bin öğrenci ilk defa destek alacak.

 Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ve Eğitim İş Antalya  Şube Başkanı Mehmet Balık,  devlet tarafından özel okullara teşvik edici bu tür yasaların çıkarılmasını doğru bulmadıklarını söylediler. Başkanlar,  devletin bu tür yasaları çıkarmakla sosyal devlet olma özelliğinden uzaklaştığına ve eğitimin parasız olması gerektiğine dikkat çektiler.

VELİ 2 ARADA BİR DEREDE KALACAK

Yasanın tüm öğrencileri kapsamamasına tepki gösteren Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık,’’ Bu kanuna göre devlet 350 bin kişiye teşvik verecek. 230 bin öğrenci ilk defa destek alacak. Sağlık veya başka nedenle nakil yaptırmak isteyenler, destekten yararlanma hakkını kaybedecek. Çocuğunu özel okula kayıt ettirenler,  karardan dönse bile bu mümkün olmayacak.  Bu uygulama doğru değil. Madem böyle bir yasa çıkıyor, herkesi kapsaması gerekiyor’’dedi.

BU TÜR KANUNLARI DOĞRU BULMUYORUZ

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, ise ’’ Hükümet, özel okula vereceği desteği devlet okullarına vermiş olsa özel okullardan bin kat daha eğitim koşulları iyi olur. Bu tür özel okulları teşvik edici kanunları doğru bulmuyoruz. Çocukların devlet okullarında eğitim görmesini istiyoruz. Paran varsa oku paran yoksa okuma der gibi bir durum var. Özel okullarda ezbere dayalı eğitim sistemi var’’dedi.

PARASIZ EĞİTİM İSTİYORUZ

Eğitim Sen olarak özel okullara karşı olduklarını söyleyen Öztürk,’’ Parasız eğitim istiyoruz. Bu tür yasalar devletin sosyal devlet olma özelliğinden uzaklaşması anlamına geliyor. Bu doğru bir şey değil. Her çocuk eğitimden yararlanmalıdır. Parasız yararlanmalıdır’’diye konuştu. DENİZ TOPKAYA


yorum-resim

Aydın eser16 Şubat 2020

Eğitimin kötü olup dersanelere ihtiyaç duyulan sistemlerde dersaneler arası ticari rekabette kaçınılmaz olarak gelinecek nokta şüphe,şaibe, içsel bilgiye erişim, etik ve yasa dışıliktir. Her sınav türü ve döneminde benzer konular toplumu yormaktadır. Özkaya Çözüm tüm eğitim alanlarında köklü düzenlemeler ve dersanelerin kapatılmasıdır.
Ali Fethi Yılmaz yazdı 04.03.2019
Tıpta Uzmanlık Sınavı sonrasında ÖSYM’nin soruları ve cevap anahtarını yayımlamadan önce sınav soruları sosyal medyada yer aldı. 24 Şubat 2019 Pazar günü gerçekleşen Tıpta Uzmanlık Sınavı öncesinde soruların Whatsapp gruplarında paylaşıldığı iddia edilirken, TUS sorularının çalındığı tartışmaları gündeme gelmişti.Sınav sorularının çalındığı iddiaları üzerine ÖSYM açıklama yaptı. TUS soruları ve cevap anahtarının çalındığı iddialarının odağındaki TUSDATA isimli dershane de konuyla ilgili açıklama yaptı. TUS’a giren doktorların Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yaptıkları şikayetler ve söyledikleri, “sınav soruları çalındı mı” sorularını kuvvetlendirdi. Sınava giren bir doktor konuyla ilgili, "Bugün TUS dershanesine gitmeden başarı elde etmek çok zor” dedikten sonra, “Sızıntı iddiasının odağındaki TUS dershanesinin sınav öncesi 50 kişilik özel gizli grup oluşturduğunu ileri sürülüyor. Sınav soruları derece yapmaları için bu özel gruba verildi iddiası var. Bir de yüzde 98 soru tutturma, çıkan tüm sorulara referans spot bilgi paylaşımı sızıntı ihtimalini kuvvetlendiriyor. Binlerce tıp doktorunun emeğinin çalınmasına sessiz kalınmamalı” iddialarında bulunmuştu. Konuyla ilgili sosyal medyada ve farklı mecralarda da iddialar dile getirilmesi üzerine, TUSDATA sınava giren hocalarının soruları ezberledigini ifade etmişti. CİMER’e yapılan şikayete ÖSYM Hukuk Müşavirliği yanıt vermişti. ÖSYM açıklamasında, TUSDATA’nın “soruları ezberledik” şeklindeki açıklamasına yer verdi ve sorular ÖSYM'den iki gün erken açıklandığı için telif hakkı konusunda yasal işlem başlatılacağı ifade edildi.
ÖSYM Başkanlığı Hukuk Müşavirliği CİMER’e yapılan şikayete şöyle yanıt vermişti: ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda, sınavlara giren bazı adaylarca sınav esnasında sorular ezberlenerek (bazen farklı adaylarca sınav esnasında ezberlenen sorular sınavdan sonra bir araya getirilerek) sınav sonrasında facebook, twitter, instagram, whatsapp, youtube gibi sosyal medya platformları üzerinden paylaşılabilmektedir.
Orijnaline en yakın şekilde çıkartarak soruları sınav bittikten sonra whatsapp üzerinden paylaştıkları açıkça ifade edilmiştir.Telif hakkı Başkanlığımıza ait olan sınav soru ve cevaplarının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa aykırı olarak Başkanlığımızın yazılı izni olmaksızın yayınlanması suç olduğundan sınav sonrasında soruları izinsiz yayınlayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmakta ve aynı zamanda erişimin engellenmesi kararı verilmesi, Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliğinden talep edilmektedir.ilgili kişi ve kurumlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.”
2019-TUS sorularının sızdırıldığı iddiaların merkezinde olan TUSDATA’nın kurucuları arasında yer alan Uzman Doktor Sami Selçukbiricik’in bağlantıları da dikkat çekiyor. Uz. Dr. Sami Selçuk Biricik, kurucu olmasının yanı sıra, çeşitli illerde yapılan TUSDATA seminerlerine konuşmacı olarak katılıyor ve DUSDATA sitesinde yazarlık yapıyor İstanbul’da İskenderpaşa Cemaati’nin lideri Muhammed Nureddin Coşan’ın vakfettiği “Asfa Eğitim Vakfı" yönetim kurulunda, TUS sorularını sızdırdığı öne sürülen TUSDATA’nın kurucusu Uz.Dr.Sami Selçukbiricik’in adı da geçiyor. Sami Selçukbiricik, Özel Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.
Türkiye geçmişte ÖSYM sınav hırsızlıklarıni geçmişte çok yaşadı. Dün FETÖ’nün yaptığı sınav hırsızlıklarının sonucunda Türkiye hala bedel öderken bugün devlete yerleştirilen başka cemaatler üzerinden yine aynı iddiaların konuşulması “Ne zaman ders alacağız” sorularını da beraberinde getiriyor.Fethi Yılmaz Burhan Odatv.com

Yorum Yap