Kepezaltı Santral Sur Yapı’nın

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından ANTEPE AŞ’ye verilen yetkiyle açık usulle ihale edilen Kepezaltı Santral Kentsel Dönüşüm Projesi kat karşılığı yaptırma işini Sur Yapı aldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ihaleye iki firmanın katıldığını ama diğer firmanın teklif vermediğini kaydetti

Kepezaltı Santral Sur Yapı’nın

Kepezaltı Santral Sur Yapı’nın

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından ANTEPE AŞ’ye verilen yetkiyle açık usulle ihale edilen Kepezaltı Santral Kentsel Dönüşüm Projesi kat karşılığı yaptırma işini Sur Yapı aldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ihaleye iki firmanın katıldığını ama diğer firmanın teklif vermediğini kaydetti

ÇUKUROVA TEKLİF VERMEDİ

Kepezaltı Santral Projesi’nin kat karşılığı yapım işi geçtiğimiz hafta ihale edildi. Başkan Türel, “Hiçbir kanuni zorunluluk olmamasına rağmen açık ihale gerçekleştirdik. İhalemiz tamamlandı. İhalemize 2 firma katıldı. İhaleyi arttırmaya bedel meclisimizde kabul edilen minimum bedel 60 milyon TL idi. İhale birinci firma Çukurova Gayrimenkul Yatırım Ticaret AŞ teşekkür mektubu vererek teklif vermedi. İkinci firma Sur yapı İnşaat AŞ 60 milyon muhammen bedeli olan ihalede 120 milyon teklifini sundu. Sur Yapı İnşaat AŞ Kepezaltı Santral Mahalleleri’nin inşaatında yüklenici firması oldu” dedi.


DİLEKÇEYLE ŞİKAYET EDİLMEMİŞ

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan taciz konusunda bilgi veren Genel Sekreter Birol Ekici, “Konuyla ilgili eylemden önce herhangi bir şikayet dilekçesi verilmedi. Eylemden sonra Başkan Türel ilgili konunun araştırılması için soruşturma başlattı’x  dedi.

 Antalya Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis toplantı salonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, başkanlığında gerçekleştirildi.

Gündemin 3’üncü maddesinde FETÖ iddianamesi ile tutuklanan CHP Konyaaltı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Sıtkı Soydal’ın yerine seçilen Mehmet Hacı Arifoğlu CHP Grubu’nun önerisi ile Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliğine seçildi. Gündeme geçmeden önce söz alan CHP, AKP, MHP Grup Sözcüleri 6 Mart Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 87’nci yıl dönümünü, Antalya’nın fethini ve Dünya Emekçi Kadınlar Günü dahil pek çok önemli günü andılar. Mecliste  6 Mart için düzenlenen çelenk sunma töreninin bu yıl iptal edilmesi Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çelenk sunmaması tartışma yarattı.

ATATÜRK’ÜN GELİŞİNİ AKM’DE KUTLADIK

Gündeme geçmeden önce söz alan CHP Grup Sözcüsü Cansel Tuncer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 87’inci yıl dönümünde Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlenmemesini eleştirdi. Tuncer, ’’Şimdiye kadar Antalya’da 6 Mart Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin yıl dönümü Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kutlanıyordu. AKM’de tören düzenlendi fakat Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende hep beraber olmayı temenni ederdik’’ dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise ’’Geçmişte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk üzerinden maalesef bir takım ayrımcılığa yönelik yaklaşımları üzülerek gördük. Bunların geçmişte kalmasını temenni ediyorum. Bugün vatanımızı vatan etmiş, ecdadımızı elbette Antalyalı olarak 810 yıl sonra Antalya’nın fethi meselesi ile yeniden Antalya’nın gündemine taşıyorsak bu bizim için geç kalınmış karardır.  Biz nasıl ki Cumhuriyet’imizin kuruluşunu, ulusal bayramlarımızı 6 Mart’ta Antalya’ya gelişini onurla yat ediyorsak ecdadımıza sahip çıkmanın da bir borç olduğunu düşüyorum. Bu tarihin Keykubatlar, Keyhüsrevler, Atatürkler ile şanlı bir miras olarak bırakıldığını gelecek nesillere tüm yönleri ile anlatmak durumundayız. Biz her sene Atatürk’ün Antalya’ya gelişini AKM’de törende kutluyorduk. Bu senede oradaydım. Gençlerimize tarihini sahip çıkmalarını gerektiğini söyledim. Bayram yönetmeliğin değiştiğini valiliğin yaptığı programlar ile kutlanıyor’’ dedi.

ÇALIŞANLARIMIZIN HAKKINI KORUYACAĞIZ

CHP Grup Sözcüsü Cansel Tuncer’in Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM-BEL-SEN) tarafından gündeme taşınan Toptancı Hal Müdürlüğü önünde Büyükşehir Belediyesi kadın çalışanına taciz iddiasıyla ilgili belediyeden bilgi istemesi üzerine Türel açıklama yaptı. Türel, ’’Bizim bütün personelimiz değerlidir. Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan personelimizin hakkını belediye olarak sonuna kadar koruyacağız. Personellerimize ayrımcılık yapmamız mümkün değil. Özellikle kadın personelimize’’ dedi.

İHLAL VARSA GEREĞİ YAPILIR

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici de konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Toptancı halinde 13 kadın personelimiz çalışıyor. 3’ü de kapıda görev yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in talimatıyla halde çalışan kadın personellerimize pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kadın personellerimizi gece vardiyasına bırakmıyoruz. Konuyla ilgili eylemden önce herhangi bir şikayet dilekçesi verilmedi. Eylemden sonra Başkan Türel ilgili konunun araştırılması için soruşturma başlattı.’’ Türel, kadın çalışanlar konusunda çok hassas olduğunu dile getirerek, “İhlal söz konusu, tolerans göstermeyiz. Böyle bir mağduriyet varsa basından duyduktan sonra derhal soruşturma açtık. Bütün çalışanımızın hakkını sonuna kadar koruyacağız’’ dedi.

KAŞ’A PLAN YAPMADIK!!

Gündemin 17’nci maddesinde Kaş Belediyesi sınırları içerisinde Çavdır Mahallesi 143 ada 89 parselin eğitim alanı ve taşıt yolu olarak planlanmasına ilişkin hazırlanan nazım imar planı ve ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyon raporu görüşüldü. Başkan Türel, ’’Basında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan planlar iptal edildi diye yazıldı. Büyükşehir Belediyesi o alanda plan yapmadı. Bu konuyu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde hep birlikte alan Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nu ilgilendirdiği için onlar tarafından değerlendirilmesi diye karar alındı. Sanki Büyükşehir Belediyesi Kaş’ta plan yapmış, mahkeme de bunu iptal etmiş. Yalan yanlış beyanlar. Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Plan yapmadık ki iptal olsun. Boşuna günahımız alınıyor’’dedi. İlgili komisyon raporu kabul edildi.

KEPEZALTI SANTRAL’İN YÜKLENİCİ FİRMASI SUR YAPI

Kepezaltı Santral Mahalleri’nin inşaatında yüklenici firmanın belirlendiğini belirten Türel, ’’Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümünü Kepez Altı Santral Mahalleleri’nde sizlerin de destekleri ile yürütüyoruz. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye çok teşekkür ederim. Çok güzel bir işbirliği gerçekleştirdi, bizimle. Büyükşehir’in projesinde birlikte hareket etmek halkın da bu noktada bize olan güveninin tescili noktasında başkanımızın katkıları destek oldu. Neredeyse yüzde yüz imzayı almış durumundayız. Yargı ile ilgili Danıştay’daki kararın da idare lehine çıktığını paylaşmak isterim. Yargı ile ilgili sorun da kalmamıştır. Bu konuyla ilgili meclisimizde defalarca karar aldık. Almış olduğumuz kararların neticesinde bildiğiniz gibi 6306 sayılı kanunun 8’inci maddesi ikinci fıkrası gereği Belediyemiz şirketlerinden ANTEPE’ye meclis tarafından yetki verilmesi nedeniyle kat karşılığı yaptırma işini 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na 4184 sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabi olmadan yani ihale yapmadan yerel hükümlere göre buradaki inşaat işinin sözleşmesini imzalayabiliriz. Ama bildiğiniz üzere her konuyu meclise getirdik. Her şey şeffaf olsun istedik. Meclisimizin bilgisinde olsun dedik. İhale mecburiyeti kanunla olmamasına rağmen idarenin tercihi burada bir açık ihale yapılması hususunu her şeyin şeffaf olması nedeni ile tercih ettik. Geçtiğimiz hafta içerisinde de bu ihaleyi hiçbir kanuni zorunluluk olmamasına rağmen açık ihale ile gerçekleştirdik. İhalemiz tamamlandı. İhalemize 2 firma katıldı. İhaleyi arttırmaya bedel meclisimizde kabul edilen minimum bedel 60 milyon TL idi. İhale birinci firma Çukurova Gayrimenkul Yatırım Ticaret AŞ teşekkür mektubu vererek teklif vermedi. İkinci firma Sur yapı İnşaat AŞ 60 milyon muhammen bedeli olan ihalede 120 milyon teklifini sundu. Sur Yapı İnşaat AŞ Kepezaltı Santral Mahalleleri’nin inşaatında yüklenici firması oldu. İnşallah biz görev süremizi tamamlamadan önce daire tapularını dağıtmış olacağız” dedi. DENİZ TOPKAYA


Yorum Yap