reklam

Hastanenin elektriği güneşten

ANTALYA Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Kepez Devlet Hastanesi'nde kurulan 17,16 kW'lik güneş panelleriyle elektrik üretilmeye başlandı.

Hastanenin elektriği güneşten

Hastanenin elektriği güneşten

ANTALYA Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Kepez Devlet Hastanesi'nde kurulan 17,16 kW'lik güneş panelleriyle elektrik üretilmeye başlandı.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, Antalya merkezdeki sağlık tesislerinde fuel oil ve diğer yakıtlara göre daha ekonomik ve çevreci olan doğalgaza geçiş yaptıklarını söyledi. Bu sayede yıllık 1 milyon TL'yi aşkın tasarruf sağladıklarını belirten Prof. Dr. Yılmaz, Kepez Devlet Hastanesi'nin kazan dairesinin çatısına kurulan güneş panelleriyle elektrik üretimine başladıklarını söyledi.

 

YÜZDE 25'İNİ KARŞILAYACAK

Kepez Devlet Hastanesi'nin çatısındaki 17,16 kW kurulu güce sahip 66 güneş paneli sistemini yerinde inceleyen Prof. Dr. Necat Yılmaz, "Güneş; sınırsız, yenilenebilir ve en önemlisi de herhangi bir bedel ödenmeden kolayca erişilebilen bir enerji kaynağı. İklim koşulları Türkiye'den çok daha sert ve yıllık güneşlenme süreleri çok daha az olan Avrupa'nın kuzey ülkelerinde güneş enerjisi kurulu gücü, Türkiye'nin 300 kat üstünde bulunuyor. Bu konuda, biz de üzerimize düşeni yapmak istedik. Burada üretilen elektrik enerjisiyle Genel Sekreterliği'mizin tükettiği elektriğin yüzde 25'ini karşılamayı planlıyoruz. Bu da yıllık 8 bin 600 TL gibi bir tasarruf anlamına gelmekte" dedi.

 

7 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK

Yaklaşık 55 bin TL maliyet ile gerçekleştirilen tesisin şu anki elektrik fiyatlarıyla bir hesaplama yapıldığında yaklaşık 7 yılda kendini amorti edeceğini belirten Prof. Dr. Necat Yılmaz, "Burada kurulan panellerin 30 yıl ömrü olduğunu düşündüğümüzde 23 yıl boyunca bedava elektrik üretecek bir tesis kurmuş olduk. Bu projeden aldığımız çıktılar ilerisi için bize rehberlik edecek. İlerleyen süreçte, daha büyük bir tesisin kurulumunu gerçekleştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.DHA

 

 


Yorum Yap