Talana ‘dur’ diyelim

-Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya Koordinasyon Kurulu Sekreteri Vahap Tuncer, Boğaçay’da 60 dönümlük alana rezidanslar yapılacağını iddia ederek, “Bu bölgede hazine ve tarım arazilerinin inşaat sektörü adına, rant adına elden çıkarılmaları söz konusudur. Ancak biz buna açacağımız davalarla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

   Talana ‘dur’ diyelim

Talana ‘dur’ diyelim

-Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya Koordinasyon Kurulu Sekreteri Vahap Tuncer, Boğaçay’da 60 dönümlük alana rezidanslar yapılacağını iddia ederek, “Bu bölgede hazine ve tarım arazilerinin inşaat sektörü adına, rant adına elden çıkarılmaları söz konusudur. Ancak biz buna açacağımız davalarla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

-CHP’li Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi Meclis Üyesi Songül Başkaya ise Antalya’daki kamu alanlarının ticari ve konut alanlarına çevrildiğine dikkat çekerek, “Arkeolojik sit alanı Minicity alanında da yine ticari alanlar yaratılmaya çalışılıyor. TRT alanı ile ilgili dava devam ediyor. Lütfen buralara da sahip çıkalım. Her yer betonlaştırılıyor, satılıyor buna izin vermeyelim” dedi. 

Birgün Gazetesi’nin Antalya’da düzenlediği söyleşide Antalya’nın sorunları masaya yatırıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Nursel Şahin’in yaptığı etkinliğin konuşmacıları CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ve Birgün Gazetesi Yayın Yönetmeni Barış İnci oldu. Etkinliğe, CHP Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi Meclis Üyesi Songül Başkaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya Koordinasyon Kurulu Sekreteri Vahap Tuncer, Tüm Emekli Sen Başkanı Mustafa Ayar, Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan Birsen Tanyeri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

KARA: ANTALYA TALAN EDİLİYOR

Toplantıda ilk olarak söz alan CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, çevre, doğa ve insan hakları üzerine yaptığı konuşmada Antalya’nın AKP iktidarı tarafından talan edildiğini söyledi. Kara, AKP iktidarı dönemlinde 3T diye tabir ettiği talan, taciz ve tecavüzün arttığını da iddia etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Boğaçay projesiyle önceden 150 metre olan sahil bandının 70 metreye kadar düştüğünü vurgulayan Kara, “Antalya’nın deniz kenarları yeniden imara açılıyor. Boğaçay içindeki suyumuz yok ediliyor” dedi.

 

TUNCER: BOĞAÇAY’A REZİDANS YAPILACAK

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya Koordinasyon Kurulu Sekreteri Vahap Tuncer, Türkiye’de ekonominin inşaat sektörü üzerinden sürdürüldüğünü iddia etti. Tuncer, “Türkiye’deki talan ekonomisi inşaata dayalı yapılmaktadır. Antalya’nın gecekondu bölgesi olan Santral mahallesinde bir kentsel dönüşüm yapılacaktı. Gecekondu sahipleri sevindiler, ‘evlerimiz olacak modern kentlerde yaşayacağız’ dediler. TV’lerde Sur Yapı’nın 19 bin konut yapacağız reklamıyla karşılaştılar. Siz yeni konut alanları yaratmak istiyorsanız tarım alanlarını elden çıkarmak zorundasınız, onun için Boğaçayı projesini yapmak zorundasınız. Boğaçay projesinin yapılmasının ve denizin 700 metre içeri çekilmesini tek nedeni; bu bölgedeki 30 dönümlük alanla birleştirilen ve Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen yeni bir 30 dönümlük alanla birlikte 60 dönümlük bir yeni bir imar alanı yaratılmasıdır. Bu 60 dönüm alana rezidanslar yapılacaktır. Bu bölgede hazine ve tarım arazilerinin inşaat sektörü adına, rant adına elden çıkarılmaları söz konusudur. Ancak biz buna açacağımız davalarla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

BAŞKAYA: YARGI VE HUKUK ASKIDA

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Songül Başkaya ise yaptığı konuşmada ülkenin karanlık günlerden geçtiğini, Antalya’nın da bundan payını aldığını söyledi.  Başkaya şöyle konuştu: “16 Yıldır ‘Bize dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ diyerek bugünlere geldik. Ve gördük ki artık hepimize dokunuyor. Doğruyu söylüyorlar, barış istiyorlar mesleklerinden oluyorlar. Daha önce gazeteci Ahmet Şık’ı, FETÖ aleyhine yazıyor diye içeri almışlardı, şimdi FETÖ’cü diye içeri alıyorlar. Çeşitli nedenler bulunuyor. Çünkü yargı, hukuk, her şey askıda. Demokratik haklarımızı kullanamıyoruz. İfade ve basın özgürlüğü zaten yıllardır yoktu şimdi tamamen yok. Tek tip ve bülten yayımcılığı var yerel ve genel medyada.”

 

ANTALYA SATILIYOR

Başkaya, 14 tane şeker fabrikasının satışının gündeme geldiği  günlerde Antalya’da da ne var ne yok satıldığını iddia etti. Başkaya, “Ben Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde Plan ve Bütçe Komisyonu üyesiyim. Çok eleştirdim. Sermaye gelirlerine dayalı bir bütçe artışı yapıyorlar. Bunun anlamı, ‘Biz Büyükşehir Belediyesi’nin mal varlıklarını satarak bir kaynak oluşturacağız, bu kaynaklara da güya hizmet yapacağız.’ Ama ne adar yatırıma dönüşüyor?” dedi.

 

KENTE SAHİP ÇIKALIM

Antalya’daki kamu alanlarının ticari ve konut alanlarına çevrildiğini de kaydeden Başkaya, “Otogar alanımız daha hizmet veren bir alan ve ömrünü tamamlamadı. Daha modern hale getirilebilir. Revize edilebilir. Buraya yıkarak Döşemealtı’na yeni bir otogar alanı yapacağız. Ama daha hizmet ederken planlar yapıyoruz. Belediyenin, kamunun ortak hizmet alanı olan yeri ticari ve konut alanına çevirmeye çalışıyoruz.  Ne imar hukukuna ne vicdana ne de planlama ilkelerine uygun. Hiçbir şeye uygun değil. Şehir Plancıları Odası ile davalar açıyoruz ve bizim davalar sürerken yeni planlamalar yapıldı. O davayı düşürmek için alanı bölerek satmaya başlamışlar. Hem daha kolay satmayı ve daha kolay yatırımcı bulmayı düşünüyorlar. Bu alanlara hep birlikte sahip çıkalım. Meslek örgütleriyle bu davalarda birlik olalım. Bu mücadeleyi vermek zorundayız. Lütfen buralara da sahip çıkalım. Her yer betonlaştırılıyor, her yer satılıyor. Buna izin vermeyelim” diye konuştu.  Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap