Daha demokratik bir tüzük istiyoruz

CHP’li 48 milletvekili 9-10 Mart tarihlerinde yapılacak Tüzük Kurultayı için ortak bildiri yayınlayarak genel merkezi eleştirdi. Bildiriye, CHP Antalya Milletvekilleri Devrim Kök ve Niyazi Nefi Kara da imza koydu. Devrim Kök, daha demokratik, daha özgürlükçü herkesin söz sahibi olduğu bir tüzük istediklerini söyledi.

Daha demokratik  bir tüzük istiyoruz

Daha demokratik bir tüzük istiyoruz


CHP’li 48 milletvekili 9-10 Mart tarihlerinde yapılacak Tüzük Kurultayı için ortak bildiri yayınlayarak genel merkezi eleştirdi. Bildiriye, CHP Antalya Milletvekilleri Devrim Kök ve Niyazi Nefi Kara da imza koydu. Devrim Kök, daha demokratik, daha özgürlükçü herkesin söz sahibi olduğu bir tüzük istediklerini söyledi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) hafta sonu yapılacak tüzük kurultayı öncesi, 48 milletvekili ortak bildiri yayımladı. CHP Genel Merkezi'nin kurultay sürecindeki tavrını eleştiren milletvekilleri, taleplerini 7 madde halinde sıraladı. Ortak açıklamada, demokratik bir Türkiye’yi var etmek için tek yolun demokratik bir CHP olduğuna vurgu yapılarak, “Demokratik bir CHP’nin var olmasının ön şartı da ‘sözün ve kararın’ üyenin olduğu bir tüzüktür. Biz bu bildiride imzası olan milletvekilleri ve PM üyeleri olarak bu çerçevede, örgütümüzün sesi olmaya, demokratik tüzük, demokratik CHP, demokratik Türkiye mücadelesini vermeye devam edeceğiz” denildi.

 

7 MADDELİK TALEP

Milletvekilleri tüzüğün sıraladıkları 7 ilkeye dayandırılmasını talep etti. O maddeler şöyle:

“1-Partinin asıl sahibinin üyeleri olduğu gerçeği ışığında, üyeleri arasında ayrım yapmaksızın tüzüğün tüm üyelerimizin hak ve hukukunu mutlaka koruması sağlanmalıdır.

2-Tüzük değişikliği ile üyelerimiz partinin her düzeyde adaylarını belirleme konusunda söz sahibi kılınmalıdır.

3-Partimizin yürütme organı olan Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) tamamı örgüt iradesinin yansıması olan ve partinin Kurultaydan sonraki en yüksek karar organı olan Parti Meclisi tarafından seçilmelidir.

4-Üyelerimizin ve örgütümüzün Parti Meclisi’nde gerçek ve etkin temsilini sağlamak için Parti Meclisi üye sayısı 80’e çıkartılmalı; il Başkanlarımız veya il kongrelerinden seçilerek gelecek örgüt temsilcilerinin Parti Meclisi’ne doğal üye olarak katılması ile bütün il örgütlerimizin temsilde adalet ilkesi doğrultusunda Partimizin karar organında söz sahibi olması sağlanmalıdır.

5-Partimizin adayları, Siyasi Partiler Yasası’nın yüzde 5 kontenjan sınırlaması dışında, genel ve yerel seçimlerde üyelerin katılımıyla gerçekleşecek önseçimle belirlenmelidir.

6-Kadınların ve gençlerin siyasette etkin temsili ve katılımını sağlayacak ilerici düzenlemeler yapılmalı, gençlik kotası yaş sınırı 30 olarak kalmalıdır.

7-Kurultayımız yalnızca Parti Meclisi ve Genel Başkan seçimine indirgenmemeli; partimizin programının, siyasetinin belirlendiği en yüksek organ olarak işletilmelidir.”

 

BİLDİRİYE İMZA KOYAN 48 VEKİL

Ortak bildiriye imza atan 48 milletvekili arasında Antalya Milletvekilleri Devrim Kök ve Niyazi Nefi Kara da yer aldı. Bildiride imzası olan vekillerin isimleri ve temsil ettikleri iller şöyle: “ Devrim KÖK (Antalya), Niyazi Nefi KARA (Antalya), Yakup AKKAYA (İstanbul), Zeynep ALTIOK (İzmir) Mustafa Ali BALBAY (İzmir), Metin Lütfi BAYDAR (Aydın), Tacettin BAYIR (İzmir), Bülent Yener BEKTAŞOĞLU (Giresun), Tur YILDIZ BİÇER (Manisa), Erdin BİRCAN (Edirne), Mustafa Hüsnü BOZKURT (Konya), Selin SAYEK BÖKE (İzmir), İlhan CİHANER (İstanbul), Hüseyin ÇAMAK (Mersin)Dursun ÇİÇEK (İstanbul), Mevlüt DUDU (Adana), Eren ERDEM (İstanbul), Gürsel EROL (Tunceli), Vecdi GÜNDOĞDU (Kırklareli), Namık HAVUTÇA (Balıkesir), Muharrem İNCE (Yalova), Ceyhun İRGİL (Bursa), Nurhayat ALTACA KAYIŞOĞLU (Bursa), Emre KÖPRÜLÜ (Tekirdağ), Serdal KUYUCUOĞLU (Mersin), Mazlum NURLU (Manisa), Bülent ÖZ, (Çanakkale), Tanju ÖZCAN (Bolu), Ali ÖZCAN (İstanbul), Haluk PEKŞEN (Trabzon), Durmuş Fikri SAĞLAR (Mersin), Orhan SARIBAL (Bursa), Atila SERTEL (İzmir), Ali ŞEKER (İstanbul), Mustafa TUNCER (Amasya), Şerafettin TURPÇU (Zonguldak), Mehmet TÜM (Balıkesir), Elif DOĞAN TÜRKMEN (Adana), Yaşar TÜZÜN (Bilecik), Gaye USLUER (Eskişehir, Aydın USLUPEHLİVAN (Adana),  Akın ÜSTÜNDAĞ (Muğla), Muhammet Rıza YALÇINKAYA (Bartın), Özkan YALI (Uşak),  Necati YILMAZ (Ankara),  Ali YİĞİT  (İzmir), Candan YÜCEER (Tekirdağ), Kemal ZEYBEK (Samsun).

 

KÖK: PARTİNİN SAHİBİ ÜYELERDİR

CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, daha demokratik, daha özgürlükçü herkesin söz sahibi olduğu bir tüzük istediklerini söyledi. Kök, şöyle konuştu: ”Cumhuriyet Halk Partililerin, parti tabanının, yani partinin gerçek sahibi olan üyelerimizin hakkını hukukunu, biz temsilciler olarak korumak mecburiyetindeyiz. Karar verme mekanizmasının içerisinde mutlak surette Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyesinin bulunması gerekir.  Bu aynı zamanda bir otokontrolü sağlar.”

 

“HERKES SÖZ SAHİBİ OLMALI”

“Daha demokratik, daha özgürlükçü herkesin söz sahibi olduğu bir tüzük istiyoruz. Yani kendisinin düşüncelerine değer verildiğinin, güvence altında olduğu bir Türkiye istiyoruz. Kadınların, gençlerin siyasette daha aktif rol aldığı ve daha kurumsallaştığı bir tüzük istiyoruz. Partinin gerçek sahipleri üyelerin hakkının hukukunun gözetilmesi, onların düşüncesinin önemli olduğunun güvence altına alınması gerekiyor. Dolayısıyla temsil noktasında belirleyici unsurun öncelikle partinin sade üyesi olduğu kesinlikle unutulmamalı.” Kubilay ELDEMİRCİ

 


Yorum Yap