Elektrik zammı hepimizi yakıyor !

EMO Antalya Şube Başkanı İlhan Metin, müjde olarak sunulan "elektriğe zam yok" haberlerinin üzerinden 30 gün geçmeden konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 14’leri bulan zam yapılmasının dikkat çekici olduğunu belirterek, “Elektrik zammı hepimizi yakıyor” dedi.

Elektrik zammı  hepimizi yakıyor !

Elektrik zammı hepimizi yakıyor !

 

ASIL YÜKÜ ÇEKEN HALKIMIZ OLACAK

Elektrik fiyatlarına yapılan zamdan sadece konutlar değil,  tarım, ulaşım, ticaret ve sanayinin de etkileneceğini belirten İlhan Metin” Yaşanmakta olan krizlerle birlikte düşünüldüğünde, bu zammın Türkiye ekonomisi açısından ağır sonuçlar yaratacağı açıktır. Bunun olumsuz yansıması da elbette halkımıza olacak, asıl yükü çeken halkımız olacaktır” dedi..

HAYATIN HER YERİNDE ZAMLI ELEKTRİK

Metin, “Yüzde  13.9`luk zamla birlikte çiftçiler elektriği yüzde 27.2 zamlı kullanacaklar. Tarımsal sulamaların arttığı dönemde yapılan zam tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceği gibi temel besin maddelerinde de enflasyonu artırıcı bir etki yapacak. Dolayısıyla temel ihtiyaçlardan biri olan elektriği evde, işte ve tarlalarda yani hayatın her yerinde zamlı olarak kullanacağız” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

----------------------

 

 

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO)Antalya Şube Başkanı İlhan Metin, elektrik fiyatlarına yapılan zamdan sadece konutlar değil,  tarım, ulaşım, ticaret ve sanayi de büyük ölçüde etkileneceğini vurguladı. Metin” Yaşanmakta olan krizlerle birlikte düşünüldüğünde, bu zammın Türkiye ekonomisi açısından ağır sonuçlar yaratacağı açıktır. Bunun olumsuz yansıması da elbette halkımıza olacak, asıl yükü çeken halkımız olacaktır. Acilen artık elektrikte toplumsal yararı gözeten kamusal politikaların devreye sokulmasına ihtiyaç bulunmaktadır” dedi..

KONUTLARIN ELEKTRİK FATURASI KABARACAK

Yazılı bir açıklama yapan EMO Başkanı İlhan Metin, Merkez Bankası`nın yıllık enflasyon hedefini yüzde 13.4 olarak açıkladığı gün, elektrik üreticilerine BOTAŞ`ın sattığı doğalgaz fiyatlarına yüzde 49.5 ve elektrik fiyatlarına da enflasyon hedefini yalanlayan zamlar yapıldı. Yeni zamla birlikte elektrik fiyatlarında konutlar için bu yılki artış yüzde 22`yi bulurken, diğer tarife gruplarında da yüzde 25`lerin üzerine yükseldi” dedi. Metin, “ Konut kullanıcılarının elektrik fiyatlarına 1 Ağustos`tan itibaren geçerli olmak üzere yapılan yüzde 9`luk artışla 230 kilovatsaatlik asgari elektrik tüketimi olan bir ailenin aylık faturası 116 liraya çıktı. Böylece Aralık 2017`de aynı tüketim için 95 lira ödeyen bir aile artık 21 lira daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak” görüşüne yer verdi.

YILBAŞINDAN SONRAKİ EN YÜKSEK ZAM

“Elektrik fiyatlarına yapılan zam oranı; sanayi, ticarethaneler, tarımsal sulama, aydınlatma ve genel aydınlatma için daha da yüksek düzeyde gerçekleşti” diyen Metin, “ Alçak gerilimden elektrik alan aboneler içinde yılbaşından itibaren en yüksek elektrik zammı; tarımsal sulama tarifesinde gerçekleştirildi. Bugünden itibaren geçerli olan yüzde 13.9`luk zamla birlikte çiftçiler bu yıl elektriği yüzde 27.2 zamlı kullanacaklar. Tarımsal sulamaların arttığı dönemde yapılan zam tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceği gibi temel besin maddelerinde de enflasyonu artırıcı bir etki yapacak. Dolayısıyla temel ihtiyaçlardan biri olan elektriği evde, işte ve tarlalarda yani hayatın her yerinde zamlı olarak kullanacağız” şeklinde konuştu. İlhan Metin, şunları söyledi : “Enerji alanındaki açmazdan yalnızca konutlar değil tarım, ulaşım, ticaret ve sanayi de büyük ölçüde etkilenecektir. Yaşanmakta olan krizlerle birlikte düşünüldüğünde bu zammın Türkiye ekonomisi açısından ağır sonuçlar yaratacağı açıktır. Bunun olumsuz yansıması da elbette halkımıza olacak, asıl yükü çeken halkımız olacaktır. Acilen artık elektrikte toplumsal yararı gözeten kamusal politikaların devreye sokulmasına ihtiyaç bulunmaktadır”(Haber Merkezi)

 

 

 

 


Yorum Yap