CHP’li Özcan Yılmaz imzasını neden çekti?

CHP’de olağanüstü kurultay tartışmaları giderek kızışırken, siyaset kulislerinde 23 Temmuz’da olağanüstü kurultay için noterden imza veren Antalyalı kurultay delegesi Özcan Yılmaz’ın 30 Temmuz’da imzasını yine noter kanalıyla geri çekmesi konuşuluyor. CHP’liler sosyal medya paylaşımları ile Yılmaz’a tepki gösterirken, parti tabanında, ‘bir hafta da ne değişti. İmzanın geri çekilmesi için kim ya da kimler baskı yaptı’ sorusuna cevap aranıyor..

CHP’li Özcan Yılmaz  imzasını neden çekti?

CHP’li Özcan Yılmaz imzasını neden çekti?

GÖRDÜĞÜM LÜZUM ÜZERİNE

Özcan Yılmaz, imzasını geri çekerken, "Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı'nın güvenoyu ve seçim maddeleri konulu olağanüstü toplantısını talebini istemiştim. Şimdi ise gördüğüm lüzum üzerine bu beyanımı ve talebimi geri çektiğimi ihbaren bildirir, gereğinin yapılmasını arz ederim" şeklinde beyanda bulundu. CHP'li bazı isimler ise sosyal medya üzerinden Yılmaz'a sert tepki göstererek, imzasını geri çekmesini eleştirdiler. CHP’nin Antalya’da 28 kurultay delegesi bulunuyor.  CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan olağanüstü kurultayla ilgili noter tasdikli imza listesinde 12 olan Antalyalı delege sayısı, Özcan Yılmaz’ın imzasını geri çekmesiyle 11’e düştü.

MUHALİFLER YÜRÜYÜŞE HAZIRLANIYOR

CHP Genel Merkezi’nin ‘Olağanüstü kurultay için yeterli imza toplanamadı, gündemde kurultay yok, vizyon toplantıları var’ açıklaması imzacı muhalifleri harekete geçirdi. Olağanüstü kurultayın toplanması için imza veren 630 delegenin bu hafta içerisinde CHP Genel Merkezi’nin önünde toplanıp, basın açıklaması yapması planladıkları öne sürülüyor. Kurultay için imza veren 22 İl başkanının da katılması planlanan basın açıklamasında kurultayın yapılması için çağrı yapılacağı belirtildi. Delegelerin, buluşma için genel merkezin resmî açıklamasını bekleme kararı aldıkları ve buna göre hareket edecekleri gelen bilgiler arasında. İmzacı delegelerin CHP Genel Merkezi’nin resmi açıklamasında olağanüstü kurultay çağrısı bulunmazsa geniş kapsamlı bir yürüyüş yapmayı amaçladıkları da bildiriliyor.

CHP’DE ÇATLAK GİDEREK BÜYÜYOR

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP), 24 Haziran seçimlerinin ardından CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce etrafında toplanarak olağanüstü kurultay talebinde bulunan muhaliflerle, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında yer alan partililer arasındaki çatlak giderek büyüyor. Muhaliflerin kurultay için toplanan imzaları genel merkeze teslim etmesinin ardından başlayan tartışma devam ediyor. Muhalifler yeterli imzayı teslim ettiklerini, genel merkez ise tam tersini söylüyor. İmza sayısı genel merkeze göre 605, muhaliflere göre ise 622.

81 İLİN 76’SINDA İMZA TOPLANDI

CHP Genel Merkezi’ne yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, muhaliflerin imzaları teslim etmesinin ardından CHP Genel Merkezi'nde yapılan çalışmanın sonucunda imza veren delegelerin illere göre dağılımının listesi çıkarıldı. Listeye göre, 81 ilin  Antalya ile birlikte 76'sında muhalifler kurultay için imza topladı. Sadece Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'nin de aralarında bulunduğu Şırnak, Amasya, Çankırı, Sinop'tan imza veren olmadı. Muharrem İnce'nin memleketi Yalova ile Sakarya, Manisa, Kilis, Aksaray, Bartın, Batman, Bilecik, Düzce ve Hakkari illerinde muhalifler tulum çıkardı. Listeye göre CHP'de 144 milletvekilinden 10 milletvekili ile 60 kişilik Parti Meclisi'nden 12 üye olağanüstü kurultayın toplanması için imza verdi. 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu'ndan ise 4 üye olağanüstü kurultayın toplanmasını istedi. En fazla delegeyle kurultayın kaderini etkileme şansına sahip İstanbul, Ankara ve İzmir'deki tablo da ortaya çıktı. 7 ay önce yapılan kurultayda Kılıçdaroğlu'nun yanında ağırlıklı olarak saf tutan üç büyük şehirde bu kez genel merkezin büyük oranda fire vermesi dikkat çekti. 171 delegenin bulunduğu İstanbul'da kurultay toplanması için 71 delege imza verirken, Trabzon'da 11 delegenin 10'u, Konya'da 27 delegenin 20'si, Kocaeli'nde 22 delegenin 14'ü, Ardahan'da 4 delegenin 3'ü, Samsun'da 17 delegenin 14'ü, Bursa'da 35 delegenin 22'si, Denizli'de 14 delegenin 13'ü, Diyarbakır'da 22 delegenin 15'i, Adana'da 25 delegenin 9'u kurultay için imza verdi.

ANTALYA’DA 12 İMZA VERİLDİ

61 delegesi bulunan Ankara'da 23 delege olağanüstü kurultay için imza verirken, 52 delegesi bulunan İzmir'de 26 delegenin yani, delegelerin yarısının olağanüstü kurultay için imza vermesi dikkat çekti. Özellikle CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'ın İzmir'den aday olmaması için kulis yapan il teşkilatının kurultay için imza vermesi Özkan'a tepki olarak yorumlandı. Kılıçdaroğlu'nun safında net duruş sergileyen İstanbul'da da fireler beklenenden yüksek çıktı.

Olağanüstü kurultay tartışmaları ile yıpranan CHP’de gözler bugün yapılacak Merkez yönetim Kurulu(MYK) toplantısına çevrildi.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılııçdaroğlu’nun 24 Haziran yerel seçimleri sonrasında başlayan ve olağanüstü kurultay için noter takdisli imza sürecinin başlatılması ile birlikte artan eleştiri ve tepkileri azaltmak düşüncesiyle Merkez Yönetim Kurulu’nda değişiklik yapıp, bazı isimlerin üzerine çizerek, yeni isimleri partinin ‘ A Takımı’ olarak bilinen MYK’ya alması bekleniyor. CHP’ye yakın çevreler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun MYK toplantısının ardından olağanüstü kurultay tartışmaları ile ilgili bir açıklaması yapacağını öne sürüyor.. (Haber Merkezi)

 

 

 

 


Yorum Yap