Başkan gemileri yaktı

Hükümeti sert bir dille eleştiren ATSO Başkanı Davut Çetin, Türk Lirası'nın Dolar ve Euro başta olmak üzere yabancı paralar karşısında eridiğini belirterek, "Türkiye ekonomisi, Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi, milli paramızın bu serbest düşüşü karşısında bu kadar çaresiz olamaz” dedi..

Başkan gemileri yaktı

Başkan gemileri yaktı


SEKTÖRE ÇOK BÜYÜK BEDEL ÇIKACAK

Davut Çetin, “Dövizin nereye kadar tırmanacağı belirsizleşmiş, herhangi bir psikolojik sınır kalmamıştır. Dövizdeki artışın döviz borcu olan, kira sözleşmesi döviz üzerinden yapılmış olan veya ithal girdi kullanan reel sektör işletmeleri için ne kadar büyük bir bedel ortaya çıkardığını ifade etmeye gerek yoktur” şeklinde konuştu.

SİYASİ PARTİLER UZLAŞI İÇİNDE OLMALI

Çetin, “Ekonomide güven tesis edildiği ve yapısal reformlar kararlılıkla başlatıldığı takdirde Türkiye ekonomisi dinamizmini koruyacaktır. Aksi takdirde ekonomik ve sosyal maliyetin ağırlaşacağı açıktır. Bu konuda bütün siyasi partilerimizin uzlaşma içerisinde olmasını ve yapısal reformların yerel seçimler beklenmeden gündeme alınmasını önemle bekliyoruz” dedi..

 

-------------------------------

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO)Başkanı Davut Çetin, “Türk Lirası'nın Dolar ve Euro başta olmak üzere yabancı paralar karşısında eridiğini belirterek, "Türkiye ekonomisi, Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi, milli paramızın bu serbest düşüşü karşısında bu kadar çaresiz olamaz” dedi. Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemesi etkisini kaybettiğini vurgulayan Çetin, "Bekle-gör politikası veya küçük ölçekli önlemler beklentileri olumsuz etkilemekten başka bir sonuç sağlamamaktadır” şeklinde konuştu.

DÖVİZİN NEREYE TIRMANACAĞI BELİRSİZ

 ATSO Basın Birimi’nden verilen bilgiye göre, Başkan Davut Çetin, şunları söyledi: “Türk Lirası'nın Dolar ve Euro başta olmak üzere yabancı paralar karşısında erimesi, cari açık, Fed faizi gibi etkenler dışında güvensizlik nedeniyle kendi kendini besleyen bir sürece dönüşmüştür. Dövizin nereye kadar tırmanacağı belirsizleşmiş, herhangi bir psikolojik sınır kalmamıştır. Dövizdeki artışın döviz borcu olan, kira sözleşmesi döviz üzerinden yapılmış olan veya ithal girdi kullanan reel sektör işletmeleri için ne kadar büyük bir bedel ortaya çıkardığını ifade etmeye gerek yoktur”

EKONOMİ YÖNETİMİ BU KADAR ÇARESİZ OLAMAZ

“Türkiye ekonomisi, Merkez Bankası ve Ekonomi Yönetimi, milli paramızın bu serbest düşüşü karşısında bu kadar çaresiz olamaz” diyen ATSO Başkanı Davut Çetin, “Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesi etkisini kaybetmiştir; bekle-gör politikası veya küçük ölçekli önlemler beklentileri olumsuz etkilemekten başka bir sonuç sağlamamaktadır. Dövizdeki bu bitmeyen çıkışa rağmen hiç bir ciddi önlem açıklaması yapılmamıştır. Ekonomide çapa görevi görecek hedef ve politikaların daha fazla geciktirilmesini bekleyemeyiz” şeklinde konuştu.

YAPISAL REFORMLAR GÜNDEME ALINMALI

Çetin, “Enflasyonu, cari açığı ve kur artışını dizginleyecek bütçe disiplini programı, faiz artışı, döviz cinsinden tahvil ihracı, dış borç yapılandırması gibi bütün önlemler hemen ele alınmalı ve  Orta Vadeli Mali Plan bu tür acil önlemleri içerecek şekilde hemen açıklanmalıdır.  Ekonomide güven tesis edildiği ve yapısal reformlar kararlılıkla başlatıldığı takdirde Türkiye ekonomisi dinamizmini koruyacaktır. Aksi takdirde ekonomik ve sosyal maliyetin ağırlaşacağı açıktır. Bu konuda bütün siyasi partilerimizin uzlaşma içerisinde olmasını ve yapısal reformların yerel seçimler beklenmeden gündeme alınmasını önemle bekliyoruz” dedi.(Haber Merkezi)

 


Yorum Yap