ANSİAD Başkanı Kan’dan, mali disiplin ve enflasyonun ihmal edilmesiyle yaşanan ekonomideki döviz krizine çözüm : Acil acı reçete !

‘Patronlar Kulübü’ olarak bilinen Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin(ANSİAD)Başkanı Sadi Kan, ekonomide bir döviz krizinden olumsuz etkilenen piyasa için acil bir reçete gerektiği, ancak bu reçetenin ‘acı bir reçete’ olacağını söyledi.

ANSİAD Başkanı Kan’dan, mali disiplin ve enflasyonun ihmal edilmesiyle yaşanan ekonomideki döviz krizine çözüm :  Acil acı reçete !

ANSİAD Başkanı Kan’dan, mali disiplin ve enflasyonun ihmal edilmesiyle yaşanan ekonomideki döviz krizine çözüm : Acil acı reçete !


ANTALYA EKONOMİSİNE REFORM PAKETİ

Sadi Kan, ekonomide yaşanan döviz krizinden etkilenen Antalya ekonomisi için, kayıt dışını azaltacak, yükü eşit paylaştıracak, yerli ve yabancı yatırımcıya güven verecek, hızlı dış kaynak sağlayacak bir reform paketinin gerektiğini vurguladı. “Antalya ekonomisinde turizm tarafındaki artış sayesinde canlılık olduğu açık” diyen Kan, Fakat ekonomideki istikrarsızlık herkesi etkiliyor” dedi..

SİYASİ GERİLİME HEMEN SON VERİLMELİ

Kan, “Siyasi gerilime son verilmeli,  muhalefet ve STK’lar ile gerçek bir işbirliği yapılmalı, hukuk reformları hızlandırılmalı, teşvik sistemi değişmeli, gençlere gelecek için güven verecek bir hukuk, istihdam ve mesleki eğitim reform başlatılmalı. Artık meselemiz, yerel seçimi hangi parti kazanacak olmamalı, ülkenin ve 80 milyonun birlikteliği bütün seçimlerden daha önemli” şeklinde konuştu.

Son 14 yılın rekorunu kıran yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki artış toplumun her kesimini olduğu gibi iş dünyasını da olumsuz etkiliyor. “ Ekonomide bir döviz krizi yaşadığımız ortadadır” diyen ‘Patronlar Kulübü’ olarak da bilinen Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği(ANSİAD)Başkanı Sadi Kan, iş dünyasının sorunları ve çözüm önerilerini Akdeniz GERÇEK’a anlattı. Mali disiplin ve enflasyonun ihmal edilmesinin sonucu yaşanan ekonomideki döviz krizi için acil bir reçete gerektiğini, ancak bu reçetenin acı olacağını vurgulayan Kan, ekonomide yaşanan döviz krizinden olumsuz etkilenen Antalya ekonomisi için de kayıt dışını azaltacak, yükü eşit paylaştıracak, yerli ve yabancı yatırımcıya güven verecek, hızlı bir dış kaynak sağlayacak bir reform paketine gereksinim olduğunu belirtti.

EKONOMİDEKİ İKTİKRARSIZLIK HERKESİ ETKİLİYOR

“Antalya ekonomisinde turizm tarafındaki artış sayesinde canlılık olduğu açık” diyen ANSİAD Başkanı Sadi Kan, “Yabancı ve yerli turistte tüm zamanların rekorunu yaşıyoruz, fakat ekonomideki istikrarsızlık herkesi etkiliyor, ayrıca turizmde net veya gerçek gelir artışı, turist sayısındaki artış gibi değil. Turizmde akaryakıt, gıda, alkollü içecek, elektrik gibi maliyetler enflasyonun üzerinde artıyor ve kur avantajını da azaltıyor. Önemli olan turist sayısı değil, turizme ciddi emek, su, gıda ürünü harcıyoruz, buna karşılık katma değere, çalışanın ne kadar kazandığına da bakmak gerek” dedi.

 MALİYETLER ENFLASYONUN ÜZERİNDE ARTIYOR

Kan, “ Turizmde akaryakıt, gıda, alkollü içecek, elektrik gibi maliyetler enflasyonun üzerinde artıyor ve kur avantajını da azaltıyor. Önemli olan turist sayısı değil, turizme ciddi emek, su, gıda ürünü harcıyoruz, buna karşılık katma değere, çalışanın ne kadar kazandığına da bakmak gerek. Bu yıl turizm sayesinde 2015-2017 döneminde göre daha iyiyiz, fakat girdi maliyetleri sanayicimizi, iç pazarın daralması ticaret sektörünü olumsuz etkiliyor” dedi..

SELLER TARIM SEKTÖRÜNE DARBE VURUYOR

“Bu yıl turizm sayesinde 2015-2017 döneminde göre daha iyiyiz, fakat girdi maliyetleri sanayicimizi, iç pazarın daralması ticaret sektörünü, bir taraftan kuraklık, diğer taraftan seller tarım sektörümüzü olumsuz etkiliyor” şeklinde konuşan Kan, şunları söyledi: “Mali disiplin ve enflasyon sorunu çok ihmal edildi. Türkiye’nin yabancı sermaye karşısında imajı düzelmedi. Şimdi cari açığımız 60 milyar dolara yaklaşıyor, yabancı sermaye girişi yetersiz ve Merkez Bankası’nın net rezervi 30 milyar dolar. Bütçe açığı 6 ayda 46 milyar TL’ye çıktı. Hükümet yeni kuruldu, bakanlar yeni atandı, fakat piyasaya acil bir reçete gerekiyor ve maalesef bu reçete acı reçete olmak zorunda”

SANAYİ VE TARIMDA ÜRETİM AÇIĞI VAR

 Sadi Kan, “Almanya, ABD, Japonya, Kore, İngiltere’de enflasyon yok, büyüme iyi, onlar endüstri 4.0 ve dijital dönüşümle uğraşıyorlar. Bizim gündemimizde ise ekonomi dışındaki konular var. Oysa ülke gündemimizde yer alması gereken konular, eğitim, hukuk ve ekonomi alanındaki yapısal reformlar olmalıdır. Bu reformlar geciktikçe Türkiye’de uzun vadeli sanayi yatırımları yavaşlıyor, kısa vadeli inşaat yatırımları daha cazip oluyor, böyle olunca sanayi ve tarımda üretim açığı, inşaatta arz fazlası sorunu yaşıyoruz” dedi.

80 MİLYONUN BİRLİKTELİĞİ SEÇİMLERDEN ÖNEMLİ

ANSİAD Başkanı Sadi Kan, Çin, Japonya, Kore ve Almanya’dan büyük hacimli yatırım çekilmeli, siyasi gerilime son verilmesi gerektiğini vurgulayarak,  “Muhalefet ve STK’lar ile gerçek bir işbirliği yapılmalı, hukuk reformları hızlandırılmalı, teşvik sistemi değişmeli, gençlere gelecek için güven verecek bir hukuk, istihdam ve mesleki eğitim reform başlatılmalı. Artık meselemiz, yerel seçimi hangi parti kazanacak olmamalı, ülkenin ve 80 milyonun birlikteliği bütün seçimlerden daha önemli” diye konuştu.

YABANCI SERMAYA KARŞI İMAJIMIZ DÜZELMEDİ

Sadi Kan, piyasanın krizden etkilenmesi konumsunda unları söyledi :  “Ekonomide bir döviz krizi yaşadığımız ortadadır. 2001 krizinde döviz yüzde 100 civarında artmıştı, bu dönemde ise son 2 yılda %100’e yakın, son 1 yılda yüzde 52, son 4-5 ayda yüzde 40’a yakın arttı. Bir günde yüzde 5 oranında kur artışı yaşadığımız günler oluyor. Reel sektörün net döviz borcunun 220 milyar dolar civarında olduğunu herkes biliyor. Döviz borcu olanın borcunun TL cinsinden 4 ayda yüzde 40’a yakın artması karşısında kim ne yapabilir? Dış girdi kullanan tedarik sorunu yaşıyor, fiyat belirleyemiyor. Maliyeti artan içerde piyasa daraldığı için fiyat artıramıyor”(İbrahim AKKAYA) Yorum Yap