Üniversite ‘Şekersiz şeker’ üretti

Diyabet(şeker) hastalarına müjde ! ..Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde Prof. Dr. Kenan Turgut ve araştırma ekibi, dünyada yapay tatlandırıcıların tahtını sarsan ve ülkemizde 'şeker otu' olarak bilinen 'Stevia' bitkisinin şekerden 30 kat daha tatlı olmasına rağmen sıfır kaloriye sahip olduğunu belirtien ‘şekersiz şeker’ üretti.

Üniversite ‘Şekersiz şeker’ üretti

Üniversite ‘Şekersiz şeker’ üretti


Türkiye'de ilk olarak 2011 yılında Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde Prof. Dr. Kenan Turgut ve araştırma ekibi tarafından üretim çalışmaları başlatılan, stevia bitkisinin Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne göre Türkiye’de tatlandırıcı olarak kullanımına izin verilmesinin ardından yapılan çalışmalar daha da önem kazandı. 

 

Akdeniz Üniversitesi’nden verilen bilgiye göre,  Prof. Dr. Kenan Turgut konuyla ilgili yaptığı açıklamada dünyada yapay tatlandırıcıların tahtını sarsan ve ülkemizde 'şeker otu' olarak bilinen 'Stevia' bitkisinin şekerden 30 kat daha tatlı olmasına rağmen sıfır kaloriye sahip olduğunu belirterek, doğal tatlandırıcıların meyve suları, gazlı içecekler, çikolatalar, bisküviler, pastalar, kekler başta olmak üzere şekerin kullanıldığı her türlü tatlı ya da farklı gıda ürününde kullanıldığını veya kullanılma potansiyeli bulunduğunu kaydetti.

 

Şeker otunun en önemli özelliğinin, kan şekerini artırmaması ve dişleri çürütmemesi olduğunun altını çizen Turgut, “Stevia kandaki şeker oranını yükseltmediği için şeker hastaları tarafından güvenle kullanılmaktadır. Sıfır kalori özelliğinden dolayı da diyet ürünlerinde tercih edilmektedir. Bu bitkinin kuru yaprakları şekerden 20-30 kat, sıvı ekstraktı ise 200-300 kat daha tatlıdır.” şeklinde konuştu.

Dr. Kenan Turgut, “Islah edilen çeşit adaylarından üç adedine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından Türkiye'de ilk defa üretim izni verildi. Böylece, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde 2011 yılından beri yürütülen araştırmalar sonucu Türkiye tarımına kazandırılan stevia bitkisinin tarımının yaygınlaşması açısından önemli bir adım atılmış oldu. Stevianın adını da Türkiye için “Şeker Otu” olarak belirlemiş olduk.” dedi. Önümüzdeki yıllarda bu bitkinin tarımının hızla yaygınlaşacağına inandığını söyleyen Turgut, stevia bitkisinin doğal ve sağlıklı olmasının yanı sıra ekonomik getirisinin de oldukça yüksek olduğunu söyledi. (Haber Merkezi)   

 

 

 


Yorum Yap