Duran cemevinin protokolü yapıldı!

15 Kasım’da gazetemizin manşetten duyurduğu ‘Cemevi inşaatı durdu’ haberinin ardından Antalya Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi ile protokol imzalandı. Törende konuşan Başkan Menderes Türel, “2019 bütçesinde burayı hızla inşaatı tamamlayacağımızı açıkladık" dedi.

Duran cemevinin  protokolü yapıldı!

Duran cemevinin protokolü yapıldı!

15 Kasım’da gazetemizin manşetten duyurduğu ‘Cemevi inşaatı durdu’ haberinin ardından Antalya Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi ile protokol imzalandı. Törende konuşan Başkan Menderes Türel, “2019 bütçesinde burayı hızla inşaatı tamamlayacağımızı açıkladık" dedi.

AYLARDIR ÇİVİ ÇAKILMAMIŞTI 

Haziran ayında işe başlama sözleşmesi imzalanan, Ağustos ayında hafriyat çalışması başlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Altınova Kültür Merkezi ve Cemevi Projesi’nde çalışmalar durmuştu. Konuya ilişkin gelen rahatsızlık üzerine haber yapmıştık. 420 Günlük iş bitirme süresinin yaklaşık 3’te 1’i biterken, inşaatın durması ekonomik gerekçelere bağlanmıştı.

TÜREL’DEN 2019 SÖZÜ

Altınova Cemevi ve Kültür Merkezi İşbirliği Protokolü yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, alevi örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldığı törende Türel, 14 Ağustos'ta kültür merkezi ve cemevinin temel atma törenini gerçekleştirdiklerini söyledi. Türel, "Uygun alan bulmakta çok zorlandık. Altınova'da arazi, Kepez Belediyesi'nin projelendirdiği bir alandı, daha sonra burayı büyükşehire devretti. 2019 bütçesinde burayı hızla inşaatı tamamlayacağımızı açıkladık" dedi. Ancak daha önce verilen 2019 yerel seçimlerine yetişecek sözü konuşulmadı.

 

 Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası'ndaki salonda düzenlenen Altınova Cemevi ve Kültür Merkezi İşbirliği Protokol törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, alevi örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Başkan Menderes Türel, 14 Ağustos'ta kültür merkezi ve cemevinin temel atma törenini gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu cemevi için çabalarının 3-4 seneye kadar uzandığını belirten Türel, "Uygun alan bulmakta çok zorlandık. Altınova'da arazi, Kepez Belediyesi'nin projelendirdiği bir alandı, daha sonra burayı büyükşehire devretti. 2019 bütçesinde burayı hızla inşaatı tamamlayacağımızı açıkladık" dedi.

'ATATÜRK, GURURUMUZDUR'

Alevi toplumunu kendilerinin arka bahçesi görenlerin bu toplumdan gelen hizmetlere cevap veremediğini kaydeden Türel, konuşmasını şöyle tamamladı: "Alevilik üzerinden siyaset yapmadık yapmayacağız. Siyaset yapmak isteyenlere de müsaade etmemeliyiz. Bu hizmetleri Allah rızası için yapıyoruz. Devletin yanında bulunan Alevi kardeşlerimiz, hükümetimiz göreve geldiğinden beri kültürlerini özgürce yerine getiriyor. Bizi kavga ettirmeye çalışanlar sonsuza kadar bir arada yaşama arzumuzu asla bozamayacaklar. Bizi düşman etmeye çalışanlar Alevilerin hoşgörüsü altında eziliyor. Kim haklı haksız tartışmasından çıkmalıyız. Senelerce bizi Atatürk, laiklik, alevi-sünni, Kürt- Türk diye bölmeye çalıştılar. Toplumun sinir uçlarına dokunarak yangın çıkarmaya çalıştılar. Millet bu oyunları bozdu. Atatürk, devlet ve milletin temelidir, gururumuzdur."

HUKUKİ STATÜNÜN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise söz konusu cemevinin kime verileceğine yönelik kendi aralarında sorunlar yaşadıklarını söyledi. Doğan, "Buranın kapısı alevilere, sünnilere açıktır. Bu ülke bizim, hep birlikte sahip çıkmak zorundayız. Alevilerin Cumhuriyet'e tavrı çok net. Biz kimsenin inancını ötekileştirmeden herkesin özgürce yaşamasını istiyoruz. Cemevlerinin hukuki statüsünün de verilmesini talep ediyoruz. Siyasi görüşü ne olursa olsun bütün yerel yöneticiler bizim için çok önemlidir. Bunlardan biri de Menderes Türel'dir, iyi ki varsınız. Bu yaklaşımın yerel yöneticilere örnek olmasını istiyorum" diye konuştu. Gülbeng duasının okunmasının ardından protokol, Türel ve Doğan arasında imzalandı. DHAYorum Yap