Adalet yerini buldu

-Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Balcı, 100'üncü Yıl spor tesislerinin 'ticaret ve turizm alanı' olarak planlamasına ilişkin değişikliği iptal etmesinin doğru bir karar olduğunu söyledi.

Adalet yerini buldu

Adalet yerini buldu


-Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Balcı, 100'üncü Yıl spor tesislerinin 'ticaret ve turizm alanı' olarak planlamasına ilişkin değişikliği iptal etmesinin doğru bir karar olduğunu söyledi.

 

-Balcı, “Burası 'kentsel ve bölgesel spor alanı' olarak planlanmıştı. Ticaret ve turizm alanı olarak değiştirilmesi akla mantığa uygun değildi. Yargı da söyleyeceğini söylemiş zorlamamak lazım” dedi.

 

Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Balcı, Antalya 2'nci İdare Mahkemesi tarafından Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), 'kentsel ve bölgesel spor alanı' olarak planlanan 100'üncü Yıl spor tesislerinin 'ticaret ve turizm alanı' olarak planlamasına ilişkin değişikliği iptal edilmesini değerlendirdi.

 

BEKLEDİĞİMİZ BİR KARARDI

Balcı, adaletin yerini bulduğunu belirterek, “Burası 'kentsel ve bölgesel spor alanı' olarak planlanmıştı ve ticaret ve turizm alanı olarak değiştirilmesi akla mantığa uygun değildi. Bizim beklediğimiz bir karardı. Bu karardan sonra buranın yeniden kentsel ve bölgesel spor alanı olması için biraz daha umutlarımız arttı. Hatta bizim odamızın yıllardan beri savunduğu gibi bölgenin kamu yararına bir afet toplanma merkezi olarak kullanılması doğrultusunda ki umutlarımızı ve ümitlerimizi güçlendirdi. Bunun için de biz mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.

 

ABESLE İŞTİGALDİ!

Bölgenin kamu yararına değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Balcı, “Bu kadar yoğun olan bir yerde zaten buranın turizm ve ticaret alanı olması abesle iştigaldi. Dolayısıyla ne burada trafik bunu kaldırır ne altyapı bunu kaldırır. Baktığın zaman buranın ticaret ve turizm alanı olması imar mevzuatına ve ne planlamacılık ilkelerine de aykırıdır. Aynı zamanda kamuoyunu ve insanları da tatmin etmek mümkün değildi. O zaman doğru bir karardır. Buranın bir an önce hak ettiği şekilde kamu yararına değerlendirilmesi lazım” diye konuştu.

 

YEŞİL ALAN VE OTOPARK OLSUN

Bu saatten sonra bazı kesimlerin bu alanla ilgili projelerinden vazgeçmesini isteyen Balcı, şöyle devam etti: “Artık gelinen noktada mevcut irade bir plan değişikliğiyle bir takım farklı yollarla burada yine istedikleri şekilde turizm ve ticaret alanına çevirmek için uğraşacak. Dikkatli olmak ve artık bunu yapmamak lazım. Her şey ortada bunu yapmayalım artık. Yargı söyleyeceğini söylemiş zorlamamak lazım. Bunu niye yapıyoruz, bu şehir hepimizin, bu alan da hepimize ait olan bir alan. Bu kadar yoğun bir alanın içinde burası bölgenin nefes alacağı bir yer olarak bırakılabilir. Bu kadar ciddi bir park sıkıntısı varken ve alt katların da hazır hafriyatı yapılmışken üstü yeşil alan, altını da otopark haline getirebiliriz.” Kubilay ELDEMİRCİ

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap