'Döner sermaye sistemi değişmeli'

Sağlık-Sen Antalya Şubu Başkanı Sinan Kuluöztürk, sağlık çalışanlarını mutsuz eden döner sermaye sisteminin değişmesi ve dağıtılabilir ödemelerin artırılması gerektiğini söyledi.

'Döner sermaye sistemi değişmeli'

'Döner sermaye sistemi değişmeli'

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık Sen) Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, döner sermaye sisteminin çalışanları mutsuz ettiğini, sağlık kuruluşlarında hekim dışı personelin büyük bir kısmının sabit üstü ek ödeme alamadığını, sabit ek ödemelerin gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kapladığını kaydetti. Kuluöztürk, "Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler döner sermaye havuzunun %25’ini oluşturmaktayken bugün %80’ini oluşturmaktadır. Çünkü sabit ek ödemeler 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artmakta, dağıtılabilir döner sermaye ise SUT fiyatları artmadığından 14 yıldır artmamaktadır. Bu doğrultuda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfı personel hiç sabit üstü alamamakta, sağlık hizmetleri sınıfı çok az almakta veya alamamakta, hekimler ise giderek azalan bir döner sermaye almaktadırlar" dedi.

'Son kullanma tarihi doldu'

Sağlık-Sen’den verilen bilgiye göre, Kuluöztürk, performansa dayalı ek ödeme sisteminin artık fayda sağlamadığını ve son kullanma tarihinin de dolduğunu söyledi. Çalışanların neredeyse tamamının adaletsiz bir dağılım olduğundan yakındığını belirten Başkan Kuluöztürk, sağlık çalışanlarının bir kaç yıl içinde sabit ek ödemeye talim etmek durumunda kalacaklarını dile getirdi. Kuluöztürk sözlerini şöyle sürdürdü: "Sendikamızın açtığı dava ile dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine hissesi yerine, %1 hesaplanması kazanımı elde edilmişse de Bakanlık dağıtılabilir tutar konusunda %46,5 yerine %39,5’u esas almaktadır. Dağıtılan tutarlar ne yazık ki %37’nin altına düşmüştür. Sistemde uzun zamandır köklü değişiklikler yapılmadığından, yanlış uygulamalar ve yönelimler artmıştır. Sağlık çalışanlarının en önemli motivasyon kaynaklarından biri olan döner sermaye sistemi artık ne yazık ki sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Acil önlem alınmaz ise 1 yıl içerisinde hekimler dahil tüm sağlık çalışanları sadece sabit ek ödemeye mahkum kalacak ve sistem tamamen çökecektir" Haber Merkezi)

 


Yorum Yap